Začal Chaverut - festival věnovaný Izraeli

17.02.2020 10:20

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Již 16. ročník festivalu Chaverut – Přátelství odstartoval vernisáží výstavy, besedou a koncertem. Pokračovat bude až do neděle 22. března a nabídne mnoho zajímavého.

Neděle 16. února nabídla na úvod festivalu trojici atraktivních akcí. „Začali jsme vernisáží výstavy fotografií Libora Cabáka s názvem Zmizelá židovská stopa. Autor v ní mapuje z větší části zaniklé židovské dědictví zejména na Valašsku. Výstava je k vidění v Muzejním a galerijním centru Zámku Žerotínů,“ uvedla místostarostka Zdislava Odstrčilová. Na vernisáž navázala beseda o vzájemném soužití rozdílných světů, náboženství i kultur. „Společně, ale také s návštěvníky, diskutovali rabín a instruktor bojového umění Krav maga David Bohbot a arabský křesťan Nasri Karram. Potěšil nás obrovský zájem o debatu, která byla skutečně přínosná a nabídla zajímavý pohled na danou problematiku,“ pokračovala Zdislava Odstrčilová. Pomyslnou tečku za nedělním programem udělal koncert kapely Mackie Messer Klezmer Band na Malé scéně za oponou.

Program festivalu potrvá až do neděle 22. března, kdy jej uzavře divadelní představení Mlčení v podání spolku Na cestě. Ještě o týden dříve, tedy v neděli 15. března se ve velkém sále Kulturního zařízení od 16.00 sejdou velvyslanec státu Izrael v ČR Daniel Meron a poslanec Parlamentu ČR Miloslav Janulík k besedě na téma Aktuální situace na Blízkém Východě.

Rudolf Maňas

Zdroj, foto: MěÚ Valašské Meziříčí, Jakub Mikuš