Vznikla nová obrazová publikace o Valašském Meziříčí

08.02.2019 07:25

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ -  Název Valašské Meziříčí objektivem času nese nová kniha historických fotografií města, za kterou stojí trojice autorů František Baruch, Petr Zajíc a Jindřich Zeť. Oficiální křest knihy se uskuteční 12. března.
„Publikace už je v prodeji v Turistickém informačním centru. Tisk knihy financovalo město Valašské Meziříčí. Kniha obsahuje téměř 750 fotografií,“ informoval tiskový mluvčí meziříčské radnice Lukáš Martinek.
„Nejstarší snímky pochází z doby kolem roku 1865. Ty nejnovější jsou naopak z 80. let minulého století. Fotografie zachycují oblast historického Valašského Meziříčí a Krásna. Kniha je rozčleněna po jednotlivých ulicích,“ představil obsah publikace Petr Zajíc, jeden ze spoluautorů.

Zdaleka ne všechny obrázky do knihy dodali autoři. Další snímky pocházejí se sbírek Muzea regionu Valašsko, rožnovského skanzenu, ale také dalších lidí. „Pravdou je, že jsme posbírali tolik materiálu, který by vystačil i na vydání dalšího dílu,“ přiznal další z autorů Jindřich Zeť.

„Čtenářům jsme se snažili nabídnout nejzajímavější historické části, zmizelé Meziříčí a Krásno. Výstavba sídlišť je v knize zachycena pouze okrajově. Chtěli jsme spíše ukázat to, co ve městě bylo před ní,“ vysvětlil Zajíc.

Kniha se v Turistickém informačním centru prodává od poloviny ledna za 350 korun. Bez jakékoli propagace už se prodalo téměř 50 výtisků. „V minulosti vyšlo knih s podobnou tématikou několik. Snad každá z nich musela být pro velký zájem dotištěna. Valašské Meziříčí objektivem času je navíc ryze obrázková kniha bez zbytečně dlouhých textů. Věřím, po ní bude velká poptávka,“ myslí si místostarostka města Yvona Wojaczková.

Křest knihy za účasti autorů je naplánován na úterý 12. března v 17 hodin. Akce proběhne ve Freskovém sále Muzejního a galerijního centra.

Vlastimil Langer

Foto: www.valasskkemezirici.cz