Výstava ZLÍN 700 vstoupila do druhé poloviny svého trvání

11.12.2022 08:07

ZLÍN - Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně v ní nabízí návštěvníkům pohled do sedmi století historie města. O zajímavosti v nich není nouze.
„Tou zřejmě největší raritou je poklad původně několika stovek zlatých a stříbrných mincí, který byl 20. března 1962 objeven ve Zlíně u Januštického potoka. Tehdy se prováděl výkop pro vodovod a u místa, jemuž se říkalo Zavrtálkův mlýn, si pracovník Oblastního muzea povšiml ouška nádoby, vyčnívajícího z hlíny,“ uvedla Silvie Lečíková, vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín
Ten patřil k zelenému džbánku vysokému asi 20 cm, jehož hrdlo bylo zalito voskem. Do stěny džbánu byla vyříznuta úzká štěrbina. Po otevření v muzejní laboratoři byl hned nahoře nalezen zlatý dukát zabalený do listu kalendáře z roku 1686. Hlavní část pokladu však tvořily stříbrné tolary a patnáctníky, na dně se ukrýval už jen jeden zlatý dukát.
Pilný střádal ve džbánu uložil téměř půl kilogramu vzácných kovů v podobě 537 mincí. Nešlo jen o mince českého království. Zastoupeny byly i země habsburské monarchie, Slezska, Pomořan, Spojených nizozemských provincií, Burgundska a mnoha dalších. Z panovníků jsou tedy vyobrazeni třeba Rudolf II., Matyáš, Ferdinand II., Ferdinand III. i Leopold I., našly se i ražba saských vévodů Christiana a Jana Jiřího I., zastoupen je například i sedmihradský Zikmund Báthory.
„Odhaduje se, že poklad byl uložen do země někdy po roce 1867, v období loupeživých vojenských vpádů na Moravu. Určení majitele i ve své době cenného pokladu je už těžší. Blízkost mlýna naznačuje možnost, že mohlo jít o majetek mlynářského rodu Janušků, jejichž mlýn stával v těchto místech už v roce 1613,“ doplnila urátorka výstavy Yvona Činčová.
Část tohoto pozoruhodného pokladu je k vidění právě ve výstavě ZLÍN 700, pro kterou byla zapůjčena z Moravského zemského muzea. Fotografování není bohužel povoleno, a tak milovníkům historie, kteří by tuto důležitou kapitolu zlínské historie vidět na vlastní oči, nezbývá než se do zlínské výstavy vypravit osobně.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně