Výstava soch v hradním sklepení, jejíž instalaci autorka řídila virtuálně, bude mít nyní vernisáž

28.07.2019 12:17

ZLÍNSKÝ KRAJ - Ve čtvrtek 1. srpna v 17:00 se na hradě v Malenovicích uskuteční vernisáž výstavy akad. sochařky Otilie Demelové Šuterové ze Zlína. „Výstava byla pro veřejnost zpřístupněna již před prázdninami, nyní budou mít zájemci možnost osobně se sejít s umělkyní i s tvůrci expozice,“ informovala Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Myšlenka využít dosud prázdné a téměř nevyužívané prostory hradních sklepů k instalaci plastik napadla ředitele Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavla Hrubce poté, co se před rokem nečekaně ocitl v ateliéru Otilie Demelové Šuterové ve Lhotce. Díky šikovnosti a pracovitosti lidí z muzea se podařilo s minimálními finančními náklady vytvořit novou expozici, která rozšiřuje nabídku toho, co mohou návštěvníci v malenovickém hradu spatřit a zažít.
„Na této výstavě je zajímavé i to, že její instalace probíhala netradičním způsobem: Autorka totiž vzhledem ke svým ztíženým pohybovým možnostem už nemohla sejít do hůře přístupných sklepních prostor, ale celou akci řídila virtuálně díky využití současné moderní techniky v intenzivní spolupráci s restaurátorem Karlem Šindelem a kastelánem Luďkem Bubeníkem,“ prozradil ředitel Pavel Hrubec.

Invenci Muzea Jihovýchodní Moravy ocenil radní Zlínského kraje pro kulturu Miroslav Kašný. „Stále se přesvědčuji o obrovském profesionálním zapálení a fortelu lidí v našich muzeích, čehož důkazem je i tato nově vytvořená originální expozice, za kterou jim chci poděkovat,“ řekl Miroslav Kašný. „Velmi si vážím toho, že díky jejich zaujetí je veřejnosti představena alespoň dílčí ukázka z rozsáhlého sochařského díla paní Demelové Šuterové, které si zasluhuje respekt,“ dodal radní. 

Pro hradní expozici sochařka vybrala 25 figurativních plastik provedených v materiálu poštorenské keramické hlíny, která díky vysokožárnému výpalu snese náročné klimatické podmínky a je tak určena pro použití jak v interiérech, tak i v exteriérech.

Malenovický hrad, který spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy coby příspěvková organizace Zlínského kraje, je svědkem i dokladem vývoje architektury od dob gotiky. Návštěvníci zde mohou obdivovat např. opravenou hradní kapli, trofeje, zbraně i ukázku toho, jak vypadala typická stará hospoda.

Součástí prohlídkového okruhu je také hradní hájenka, kde je umístěna expozice Dřevo, proutí, sláma, jejímž duchovním otcem byl významný zlínský etnograf Karel Pavlištík.

Vlastimil Langer
Foto: www.kr-zlinsky.cz
Zdroj: www.kr-zlinsky.cz