Výstava na radnici představuje antické památky v Bulharsku

06.09.2019 08:13

KROMĚŘÍŽ - Archeologické vykopávky, zachovalé rozsáhlé mozaiky a další cenné památky, s nimiž Bulharsko kandiduje na zapsání na seznam UNESCO – to vše představuje výstava nazvaná Biskupská bazilika a římské mozaikové dědictví Filipopole ve foyer kroměřížské radnice.

„Expozice zapůjčená Bulharským kulturním institutem v Praze zahrnuje na dvě desítky informačních panelů, plakátů a fotografií, které ukazují na velkolepost pozdně antických mozaik v nejvýznamnějších památkách římského umění v Plovdivu,“ informoval tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
„Projekt si klade za cíl seznámit návštěvníky s unikátním kulturním dědictvím, kterým se Bulharsko představuje světu jako země starověkých civilizací a skvělých možností pro cestovatele. Zároveň popularizuje Plovdiv – Evropské hlavní město kultury 2019, které má samo tisíciletou historii,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Výstava se koná za podpory Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a právě loňská návštěva velvyslance Bulharska v České republice Latchezara Petkova se podle vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu Pavla Zrny stala inspirací.
 „Bulharský velvyslanec navštívil Kroměříž při příležitosti konání Bulharských dnů. Během oficiálního přijetí na radnici nabídl spolupráci a s ní i kontakt na Bulharský kulturní institut, který nám výstavu zapůjčil,“ popsal Zrna. Výstava potrvá do 7. října.
Vlastimil Langer

Foto: www.mesto-kromeriz.cz