Vsetínské nemocnici pomáhali studenti, učitelky ze zdravotnické školy i Medička roku

15.05.2020 07:44

VSETÍN - Zvládnout náročnou epidemiologickou situaci pomáhalo Vsetínské nemocnici v uplynulých týdnech devět mediků a devět studentek zdravotnických oborů na středních, vyšších odborných či vysokých školách.

„Velkou pomocí na vstupním kontrolním pracovišti byly také učitelky partnerské zdravotnické školy MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín. Mezi pomáhajícími mediky byla i studentka druhého ročníku všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze Viktorie Mollová,“ uvedla Len Plačková, mluvčí vsetínské nemocnice.
„Přihlásila jsem se sama a pomáhala na infekčním oddělení, je to pro mě velká zkušenost do budoucna. Ve škole se člověk naučí hodně, ale pokud si tuto práci neosahá, je to jen teorie,“ hodnotila s úsměvem Viktorie Mollová.
Na infekčním oddělení pomáhala bezmála měsíc s řadou sanitářských činností. „Byla jsem k ruce především při hygieně pacientů, podávali jsme například nápoje,  jsem ráda, že jsem si mohla s pacienty popovídat, když jsme měli čas. Všichni byli milí, sestry poradily, když bylo zapotřebí,“ dodala s tím, že obavy z infekčního prostředí neměla. „Když se dodržují zásady, dá se to zvládnout,“ vysvětlila.
Prostředí Vsetínské nemocnice přitom znala už z dřívějška z projektu Valašského Medik Klubu, jehož první ročník navštěvovala tehdy ještě jako studentka vsetínského gymnázia a vyhlášena byla dokonce prvním Medikem, či vlastně Medičkou roku. „Bylo to vlastně první nahlédnutí do jednotlivých oborů, mohli jsme si řadu věcí sami vyzkoušet. Doporučila bych účast v projektu všem, kteří mají zájem o medicínu, a určitě bych do toho šla znovu,“ uvedla Viktorie.

Absolventem originálního projektu Vsetínské nemocnice, který zájemcům o studium lékařství představuje jednotlivé odbornosti, je také další pomáhající medik, student 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Kryštof Kupčík. Přihlásil se hned, jakmile zjistil, že je to možné. „Pracoval jsem na kontrolním stanovišti na vrátnici při triáži pacientů, pak také na neurologii a na infekci. Doufám, že jsem byl prospěšný,“ uvedl.

Za pomoc byla nemocnice vděčná. „Všem, kteří nám pomáhali, patří obrovské poděkování. Mezi mediky byli i studenti pátých a šestých ročníků, kteří absolvovali zaškolení na ARO, aby v případě nutnosti mohli pomáhat s péčí o pacienty na tomto oddělení. Nejen se zajištěním kontrolního stanoviště na vrátnici nám významně pomohly odborné učitelky naší partnerské zdravotnické školy. Připraveno pomoci bylo i osm dobrovolníků – nezdravotníků a v záloze také jeden praktický lékař,“ vypočítal Martin Pavlica, náměstek pro personální řízení Vsetínské nemocnice.
 „Jsme rády, že jsme mohly takto podpořit naši partnerskou nemocnici v boji s koronavirem,“ uvedla pedagožka Jana Kalčáková, která se podílela nejen na zajištění vstupního kontrolního stanoviště, ale i dalších organizačních záležitostech. Na odborné učitelky přitom kladla mimořádná situace specifické požadavky: připravit a zajistit výuku prostřednictvím e-mailů, videokonferencí, skype a on-line testování. Stejně tak pomáhající medici a další studenti museli rovněž plnit řadu svých studijních povinností.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Lenka Plačková, PR a marketing Vsetínské nemocnice