Vsetínská radnice testuje provoz bezpečnostního tlačítka pro seniory

26.03.2020 09:43

VSETÍN - Senioři, kteří trpí zdravotními problémy, a také ti, kteří žijí v domácím prostředí osaměle, jsou ohroženi drobnými nehodami, pády a úrazy, a často se stává, že si nejsou schopni ve svém stavu přivolat pomoc.

„Těmito fakty se zabývá sociální odbor města a na svém jednání to potvrdila i Bezpečnostní rada města, která projednávala skutečnost, že případů domácích úrazů osamělých seniorů ve Vsetíně přibývá,“ informoval tisková vsetínské radnice Jana Raszková.

Radnice se proto rozhodla řešit tento problém a pomoci tak seniorům prostřednictvím bezpečnostních tlačítek, která by jim měla v těchto mnohdy život ohrožujících chvílích pomoci.  „Během března probíhá testovací provoz zařízení u tří vybraných seniorů. Zkoušet se budou celkem dva systémy, ze kterých se dle zkušeností testujících vybere ta uživatelsky nejpřívětivější varianta,“ popsala místostarostka Simona Hlaváčová.

Do testovacího provozu jdou dvě varianty - malé zařízení, které si může majitel zavěsit na krk a náramkové hodinky. Obě jsou opatřena SIM kartou a v případě, že uživatel zmáčkne nouzové tlačítko, je okamžitě informována Městská policie, která na vzniklou situaci reaguje. „Po zmáčknutí tlačítka jeho uživatelem na přístroj voláme, hovor je spojen automaticky, takže jej majitel nemusí přijímat. Pokud dotyčný neodpovídá a nereaguje, nebo sděluje žádost o pomoc, je k němu vyslána hlídka městské policie, která zajistí vše potřebné,“ vysvětlil její Patrik Pecina.

„Bezpečnostní tlačítka nám pomohou řešit problém, který mnohdy nastává u seniorů, kteří žijí sami v domácím prostředí. Podporujeme seniory, kteří žijí doma ve svém prostředí. Jejich rodiny budou klidnější, že mají babička či dědeček zajištěnu první pomoc v okamžiku nehody,“ zdůraznila přínos zařízení Simona Hlaváčová.
„Po testovacím provozu vyhodnotíme, který systém bude pro seniory nejpraktičtější a finančně nejpřijatelnější. Následně budeme zájemce i veřejnost o možnosti využití informovat. Pokud bude vše fungovat, spustíme provoz bezpečnostních tlačítek v příštím roce, “ uzavřela Hlaváčová.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Vsetín