Vsetínská nemocnice pořídila díky evropským dotacím skiaskopickou stěnu za 6,5 milionu

06.06.2020 09:31

VSETÍN - Špičkové zobrazení vnitřních částí těla v reálném čase a širokou škálu dalších diagnostických postupů umožňuje moderní skiaskopicko-skiagrafická sklopná stěna GMM Opera Swing, kterou uvedla do provozu Vsetínská nemocnice.

„Pořízení revolučního rentgenového přístroje přišlo na bezmála šest a půl milionu korun a bylo financováno z evropských dotací v rámci integrovaného regionálního operačního programu IROP 31 na Zvýšení kvality návazné péče,“ uvedla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

„Přístroj má velké využití v gastroenterologii při vyšetření jícnu, žaludku, tenkého i tlustého střeva s podáním baryové kontrastní látky, při zobrazení žlučových cest, ale také v gynekologii k ověření průchodnosti vejcovodů, v urologii pro zobrazení vylučovacího systému,“ vysvětlila Blanka Ludvová, primářka radiodiagnostického oddělení Vsetínské nemocnice s tím, že přístroj je multifunkční a umožňuje vyšetřit i kosterní systém, hrudník a plíce.

Získaná obrazová dokumentace je velmi kvalitní a pro hodnocení lékařem rychle dostupná v datovém úložišti. „Nový přístroj funguje v režimu přímé digitalizace, dříve jsme u skiaskopických vyšetření museli využívat takzvanou nepřímou digitalizaci, data nasnímat do kazety a dále zpracovávat s pomocí čtečky,“ zhodnotila primářka.

Skiaskopicko-skiagrafická stěna má výškově nastavitelnou stolní desku, která umožňuje přístup k pacientovi z kterékoliv strany vyšetřovacího stolu. „Moderní vybavení poskytuje komfort pacientovi i odbornému personálu, pohyby přístroje jsou naprogramované a automatizované. Nechybí ani bezpečnostní prvky pro ochranu pacienta,“ dodala Blanka Ludvová.

Po moderním počítačovém tomografu a skiagrafickém přístroji pořídila Vsetínská nemocnice v průběhu jediného roku další významné diagnostické zařízení. „Využíváme také nový pojízdný rentgen v budově interny, aktuálně pro vyšetření plic pro pacienty jednotky intenzivní péče, ale rádi bychom po stavebních úpravách rozšířili možnosti přístroje o další vyšetření,“ doplnila primářka.

Celková hodnota těchto diagnostických přístrojů pořízených díky dotacím Evropské unieuž přesáhla 34 milionů korun a další investice se ještě připravují. Nemocnice aktuálně čeká na dodávku C-ramena pro operační sály a probíhá veřejná zakázka na dodávku ultrazvuků. Těmi se završí kompletní obnova a modernizace zobrazovací techniky ve Vsetínské nemocnici.
„Chtěla bych zde zdůraznit důležitost evropské dotace z programu Zvýšení kvality návazné péče, protože konkrétně tento přístroj by si nemocnice ze svých vlastních prostředků už pravděpodobně nepořídila. Samotných skiaskopických vyšetření se totiž dělá jen několik desítek ročně, což by tak nákladný přístroj samozřejmě nezaplatilo,“ prohlásila Věra Prousková, ředitelka Vsetínské nemocnice.

Díky využití evropské dotace se obměna podařila. „Myslím, že právě tento přístroj je důkazem toho, že dotace tady plní tu správnou roli. Z čistě ekonomického pohledu by se přístroj nevyplatil, pokud se však týká samotného odborného přínosu pro nemocnici, pro region i jednotlivé pacienty, pro komplexnost a kvalitu péče, pak tady své místo má a je dobře, že jsme jej uvedli do provozu,“ dodala  ředitelka Vsetínské nemocnice.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Lenka Plačková, PR a marketing Vsetínské nemocnice