Vsetín zpřísnil pravidla, dluh na nájemném v městských bytech klesá

20.07.2020 10:25

VSETÍN – Díky zpřísněným podmínkám pro přidělování a užívání městských bytů se dlouhodobě daří držet dluh nájemníků vůči městu pod kontrolou. V posledních letech se tak snižuje jak počet dlužníků, tak souhrnný dluh.

„Zatímco dluh 99 nájemníků čítal ke konci loňského června 899 tisíc korun, v závěru letošního června dluží 84 nájemníků necelých 660 tisíc korun,“ upřesnila místostarostka Simona Hlaváčová s tím, že přidělování městských bytů a prodlužování nájemních smluv má jasná pravidla.
Základní podmínkou je bezdlužnost vůči městu. S bezproblémovými nájemníky prodlužují radní smlouvu zpravidla o jeden rok. Při špatné platební morálce nebo nedodržování jiných podmínek užívání bytu (např. poškozování jeho vybavení nebo opakované porušování občanského soužití) může rada města schválit nájemní smlouvu na kratší dobu, v krajním případě přistupuje k výpovědi z nájmu, což se stalo například ve dvou případech letos v červnu a červenci.

„Celý systém je nastaven tak, aby si nájemníci plnili povinnosti. To se jim daří, což ukazují i data, která na úřadě sledujeme. V porovnání s loňským rokem se snížil celkový dluh i počet dlužníků,“ uvedla vedoucí bytového oddělení radnice Martina Ďulíková.
Vlastimil Langer

Zdroj: Měú Vsetín
Ilustrační foto: Archiv KNZ