Vsetín použije proti jmelí speciální postřik

14.02.2017 09:33

VSETÍN - Zamezit rozrůstání a rozšiřování parazitického jmelí na stromech v Panské zahradě na Vsetíně pomůže speciální postřik. „Město Vsetín se tak zapojilo do pilotního projektu, v rámci kterého bude speciální postřik vyzkoušen v nejvíce zasažené oblasti. Zda bude postřik úspěšnější než obvyklý ořez, bude jasné do tří měsíců od aplikace,“ uvedla tisková mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.
„Ve Vsetíně je nejvíce zasažen jmelím městský park – Panská zahrada. Na deseti stromech tak pracovníci dodavatelské firmy aplikují speciální postřik přímo na jmelí, který by podle dodavatele měl zabránit dalšímu růstu,“ informoval správce městské zeleně Petr Mikulík a dodal: „S ohledem na aktuální mrazivé počasí se s aplikací čeká na příznivější počasí a výsledek bychom měli znát zhruba v létě.“
Jmelí patří mezi parazitické rostliny, které odebírají důležité minerální látky a při velkém napadení hrozí až jeho úplné uschnutí. Doposud se na Vsetíně jmelí likvidovalo pouze ořezem, který však pro napadený strom není ideálním řešením, protože při něm dojde k odstranění velké části koruny a tím znehodnocení celého stromu. V případě, že se postřik osvědčí, bude v jeho aplikaci město Vsetín pokračovat.

Vlastimil Langer
Ilustrační foto: www.mestovsetin.cz