Vsetín nově ničí plevel ekologicky

13.06.2020 09:07

VSETÍN – V ulicích města je možné v těchto dnech spatřit nový stroj příspěvkové organizace Technické služby města Vsetína, který je primárně určen na ničení plevele tlakovou párou. Použít se však dá i jinak.

„Technické služby (TS) se starají v našem městě o komunikace a chodníky. Právě na chodnících se ve spárách v dlažbě často objevuje plevel, který není jednoduché odstranit. V minulosti se pro tyto účely používaly chemické látky, jež jsou však škodlivé pro životní prostředí. Další variantou je likvidovat plevel ručně, což je však neefektivní a drahé. Tyto rostliny jsou odolné, a pokud se neodstraní i kořen, vyrostou znovu,“ uvedla tisková mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.
„Hledali jsme proto technologii, která by byla účinná a šetrná k životnímu prostředí,“ řekl místostarosta Tomáš Pifka, do jehož gesce patří provoz TS.

Zvolená vysokotlaká technologie je vysoce efektivní. Využívá páru o teplotě 120 stupňů Celsia, která rostlinu doslova uvaří, a to nejen její nadzemní část, ale i kořenový systém, který následně odumře a plevel uschne. Po několika dnech pak může dojít k mechanickému odstranění zbytků rostlin kartáči zametacích strojů nebo ručně.

Zařízení je mobilní, je umístěno jako nadstavba na stávající užívaný podvozek nosiče kontejnerů „multikáry“. Obsahuje nádrž na 1000 litrů kapaliny, vyvíječ tlaku a páry a hadice. Na jeho pořízení získaly TS investiční příspěvek 833 tisíc korun včetně DPH od svého zřizovatele, kterým je město Vsetín.

„Poprvé byl stroj využit k očistě Dolního náměstí,“ uvedl ředitel TS Lubomír Střelec s tím, že následně bude používán dle potřeby postupně na odstranění plevele především z chodníků ve všech částech města.

A to není vše, lze jej využít i pro další účely. Díky vysokotlaké technologii například i na očistu podlahy na městské tržnici či případně při desinfekci větších ploch.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Vsetín