Vsetín chystá novinky v MHD, cena jízdného zůstane zachována

12.10.2020 07:47

VSETÍN – Městskou hromadnou dopravu  čeká od 1. ledna 2021 řada změn, jejichž cílem je zajistit její větší atraktivitu pro cestující. K dispozici je již také návrh nových jízdních řádů, které může veřejnost do 30. října připomínkovat.
„Všechny změny v MHD připravujeme s cílem, aby lidé při přepravě na území Vsetína preferovali hromadnou dopravu před osobní automobilovou a snížila se tak dopravní zátěž zejména v centru města,“ vysvětlil starosta Jiří Růžička.
Od nového roku by tak podle něj mělo dojít například k navýšení počtu autobusových spojů. „Pojedou v takzvaném taktovém režimu, tedy v pravidelných intervalech. Na nejužívanějších linkách v pracovních dnech například každých patnáct minut během špičky a každou půlhodinu mimo ni. Na méně vytížených linkách by měly autobusy jezdit v pracovní dny každou hodinu,“ zmínil starosta některé příklady.
Další změnou prošla organizace samotných linek. „Všechny budou protínat dva přestupní uzly, kterými jsou Dolní náměstí a autobusové nádraží. Cestujícím tak usnadníme přestupy mezi jednotlivými linkami. Čekací doba v těchto uzlech by se měla pohybovat v rozmezí pěti až deseti minut. V důsledku uvedeného zavádíme přestupní jízdné s třicetiminutovou platností,“ uvedl starosta Růžička s tím, že bude přečíslováno několik linek a u 28 zastávek budou aktualizovány jejich názvy. 
Nové uspořádání linek MHD je na první pohled patrné v návrhu jízdních řádů, který naleznete na webových stránkách www.mestovsetin.cz. Veřejnost k němu může až do 30. října podávat připomínky prostřednictvím e-mailuna adresu jana.halasova@mestovsetin.cz nebo poštou na adresu Jana Halašová, Městský úřad Vsetín, Svárov 1080, 755 01 Vsetín.
„Rádi bychom k návrhu jízdních řádů uspořádali také veřejné projednání. Uskuteční se ale jen v případě, že to koronavirová situace dovolí. O případném termínu konání budeme operativně a včas informovat,“ řekl starosta.
„Od nového roku vyjede na všechny linky MHD čtrnáct nových nízkopodlažních autobusů. Díky pohonu na stlačený zemní plyn bude jejich provoz ekologičtější,“ doplnil starosta s tím, že všechny zmíněné plánované změny v provozu MHD nebudou mít dopad na cenu jízdného. Ta zůstane zachována na současné úrovni.
„Ačkoliv počítáme s navýšením počtu najetých kilometrů ze současných 630 tisíc ročně na zhruba 800 tisíc, tedy o 27 procent, mělo by město doplácet na provoz MHD díky jeho zefektivnění jen zhruba o 16 procent více. Ze současných 15,5 milionů korun ročně očekáváme nárůst na zhruba 18 milionů,“ uzavřel Jiří Růžička.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Měú Vsetín