Vlčnovské děti podpořily pacienty s roztroušenou sklerózou

29.01.2020 17:27

VLČNOV – Knihy i designové bloky na kreslení dostaly děti ze základní školy ve Vlčnově jako cenu za výkresy, které poslaly do soutěže Rozsviťme Českou republiku. Účelem projektu je podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou. Jeho symbolem je slunečnice a děti ji ztvárnily v nejrůznějších podobách. „Do výtvarné soutěže jsme se letos zapojili vůbec poprvé. Dozvěděla jsem se o ní z internetu a ihned mě zaujala. Nabízela hezký námět ke zpracování i myšlenku, která děti obohatí. Žáci mohli kreslit podle své fantazie, a přitom pomoci dobré věci. Děti

téma zaujalo, kresby slunečnic propojily s motivy odkazujícími k roztroušené skleróze, například s žárovkou. Nejpodařenější výkresy jsme poslali Nadačnímu fondu IMPULS,“ říká učitelka výtvarné výchovy Šárka Lukášová ze ZŠ Vlčnov. Zástupci Nadačního fondu IMPULS přijeli dětem ze základní školy poděkovat za podporu osobně a předali jim diplomy a dárky. Porota i lidé v internetovém hlasování ocenili celkem devět dětí. Mezi nimi například žačku II. stupně Františku, která získala ve výtvarné soutěži první místo. „Těší nás, kolik dětí nám poslalo své obrázky slunečnic. Tato květina symbolizuje naději pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Kresby byly, stejně jako slunečnice, naplněny optimismem,“ říká organizátorka soutěže Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Ceny pro malé kreslíře do soutěže věnovalo České muzeum hudby, Sklárna Heřmanice, zmrzlinárna Créme de la Créme, Dawson production a Nese v lese. Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala již na jaře, kdy v několika městech po celé republice lidé podpořili pacienty s roztroušenou sklerózou vysázením slunečnic. Roztroušenou sklerózou v tuzemsku trpí více než 20 tisíc lidí. „Snažíme se na onemocnění upozorňovat a zároveň bořit mýty, které kolem něj panují. Lidé bohužel stále často podceňují první příznaky onemocnění, například problémy s rovnováhou nebo ztrátu citlivosti. Včasné léčení přitom může zachránit desítky let aktivního života,“ vysvětluje Kateřina Bémová.

Ze ZŠ Vlčnov zaujala odbornou porotu a účastníky internetového hlasování díla těchto dětí: Františka – 1. místo ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ, Klára – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ, Kristýna – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ, Karolína – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ, Tereza – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ a Zuzana – diplom poroty ve výtvarné soutěži v kategorii II. stupeň ZŠ a tři další diplomy žákyně Lucie, Adéla a Michaela  ze ZŠ ve Vlčnově.

Rudolf Maňas

Ilustrační foto: Nadační fond Impuls