Vizovické zámecké léto jde do finále, oslaví i 100. výročí vzniku Československa

09.09.2018 08:46

VIZOVICE - Závěrečný koncert 51. Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby s příznačným názvem Má vlast se uskuteční 14. září v reprezentačním sále vizovického zámku.

„Závěrečný koncert Má vlast byl do programu festivalu zařazen dodatečně. Jde o příspěvek Kruhu přátel hudby Vizovice k oslavám 100. výročí vzniku Československa,“ sdělil organizátor Vizovického zámeckého kulturního léta Vít Sušila.
Reprezentačním sálem zazní sklady od Jana Suka, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Hanuše Trnečky. To vše v úpravách harfistky Jany Bouškové.

Mojí celoživotní snahou je, aby harfový repertoár byl co možná nejzajímavější a pro publikum vždy poutavý. Českých skladeb z dob obrození má harfa pramálo, pokud v originále vůbec nějaké existují. S nápadem úprav skladeb Bedřicha Smetany pro harfu přišel již český harfista minulého století Hanuš Trneček. Jeho Vltava, kterou jsem také zařadila do programu, je již dnes běžnou součástí repertoáru harfistů. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Přesto byla tato skladba dlouhou dobu v zapomnění a prvním, kdo tuto úpravu Hanuše Trnečka oživil, byla má maminka, harfistka Libuše Váchalová,“ zavzpomínala Jana Boušková, která hraje na nástroj americké firmy Lyon & Healy. Harfu získala za vítězství v USA International Harp Competition v roce 1992 a je rovněž oficiální tváří této prestižní společnosti.

„Jedenpadesáté Vizovické zámecké kulturní léto Aloise Háby letos nabídlo rekordních deset koncertů. Uskutečnilo se pod záštitou poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové, patronem byl Jan Čižmář,“ dodala Gabriela Netopilová Sluštíková, tisková mluvčí vizovické radnice.

Vlastimil Langer