Vizovice představují putovní výstavu o koncentračních táborech

05.04.2019 07:04

VIZOVICE - Vznik koncentračních táborů v Německu bezprostředně po uchopení moci Adolfem Hitlerem, kdo tábory připravoval a z jaké zvrácené ideologie postavené na nenávisti, potlačování lidských práv, rasismu, antisemitismu, xenofobie, vycházel.
„To vše a ještě daleko víc představuje rozsáhlá putovní výstava Místa utrpení, smrti a hrdinství s podtitulem Vězni z českých zemí v nacistických koncentračních táborech, ukazuje výstava v Domě kultury Vizovice,“ informovala tisková mluvčí vizovické radnice Gabriela Netopilová Sluštíková.

Výstavní soubor 28 mobilních panelů návštěvníky seznamuje s osudy vězňů z českých zemí, jednotlivců i celých etnických skupin, pronásledovaných a vězněných pro své politické smýšlení, náboženské přesvědčení, barvu pleti i rasový původ. Několik posledních panelů pak má varovat před rozmáháním neonacistických, xenofobních a antisemitských projevů v dnešní době.

Základ k výstavě položil Ota Kraus, osvětimský vězeň a spoluautor knihy Továrna na smrt, který byl autorem první československé expozice v 16. bloku koncentračního tábora v Osvětimi v roce 1950 i scénáře rozšířené výstavy otevřené v roce 1970, 25 let po osvobození Osvětimi. Po dalších deseti letech přišel Ota Kraus s myšlenkou otevřít putovní výstavu s tématikou tábora v Osvětimi, která by byla umístěná v tuzemsku a snadno dostupná mládeži a generacím narozeným po válce. To se však nikdy nepodařilo, i když své síly a myšlenky tomuto věnoval až do konce svého života.

„Historická skupina Osvětim při Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých po něm tuto ‚štafetu‘ převzala a s přispěních svých členů získala podporu nejen v České republice, ale i v zahraničí. Expozice byla poprvé veřejnosti představena v roce 2005 v příznačném prostoru – v kamenném klínu liberecké synagogy, která byla jako mnoho jiných vypálena při Křišťálové noci?“ vysvětlůila tisková mluvčí.

Ve Vizovicích je tato ojedinělá výstava přístupná ve výstavních prostorách informačního centra do konce dubna vždy od pondělí do pátku od 8 do 12 hodin a od 12:30 do 16:30.
Vlastimil Langer