Víkend v Rožnově: Masopust, Ledové království i otevřená rozhledna

14.02.2020 12:01

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Masopust ve Valašském muzeu v přírodě, začátek Ledového království, dvojkoncert v klubu Vrátnice nebo letos poprvé otevřena Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci nad městem. Nadcházející třetí únorový víkend bude v Rožnově pod Radhoštěm nabitý zajímavými akcemi.

Areál Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě bude v sobotu 15. února od 9.00 hodin patřit pořadu nazvanému Masopust. Ten ukáže, jak se na Valašku masopustní obchůzky slavily dříve - v podání místního folklorního souboru Soláň - i jak se slaví dnes, což představí Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty . Chybět nebude tradiční fašankový průvod Dřevěným městečkem. K bohatému kulturnímu programu se přidají i tradiční ochutnávky výtečných zabijačkových produktů , které   připravili mistři řeznického řemesla. Součástí Masopustu v muzeu bude i 23. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou klobásku“ a 13. ročník soutěže řeznických firem „ O nejlepší valašskou tlačenku “. Návštěvníci mohou hlasovat v   laické anketě „O nejlepší řeznický stánek“.

Kdo v sobotu vyrazí do Rožnova na Masopust, má ideální příležitost spojit to také s návštěvou Jurkovičovy rozhledny. Ta bude právě v sobotu 15. února letos poprvé mimořádně otevřena, a to od 10 do 16 hodin.

V sobotu 15. února otevře své brány již 22. ročník Ledového království, které ve svém areálu na ulici Palackého mezi centrem města a Valašským muzeem v přírodě představí novinku - Ledovou galerii, speciálně upravený ledový dům. Aktuálně bude k vidění 12 soch - z toho jedna je již tradiční ledový trůn, na kterém se návštěvníci mohou vyfotit. Tématem letošního ročníku jsou světoví umělci a jejich díla. Výběr děl je uzpůsoben jak pro dospělé, tak i pro děti. Součástí prohlídky je ledový bar s drinkem zdarma. Prohlídky budou s průvodcem a v omezeném počtu osob, proto je vhodná rezervace.

Dvojkoncert připravil pro fanoušky různých stylů hudební klub Vrátnice. V pátek 14. února od 20 hodin nejprve vystoupí Accident Instantané - jednočlenný francouzský postfolkový projekt. Poetické pojetí folku řízlého punkem ve spojení se zpěvem ve francouzštině dělá vystoupení originální a velmi chytlavé, přijďte se přesvědčit. Poté (cca. ve 21 hodin) vystoupí Goji - hudební skupina z Hradce Králové a okolí hrající vlastní tvorbu po hospodách i na ulici.

Rudolf Maňas

Zdroj, foto: MěÚ Valašské Meziříčí, Marek Havran