Víkend v Rožnově: Folkrockování i návrat Kouzelné nitky po sedmi letech

09.08.2019 07:40

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Jubilejní 30. ročník multižánrového festivalu Valašského folkrockování s „oskarovou“ Markétou Irglovou, návrat pořadu Kouzelná nitka po sedmi letech ve Valašském muzeu v přírodě, ale také třeba krásný festival Léto na Soláni na nedalekém kopci nad Rožnovem. Takto pestrá je nabídka na druhý srpnový víkend v Rožnově pod Radhoštěm.    

„Jedinečnou příležitost poslechnout si naživo Markétu Irglovou nabízí 30. Valašské folkrockování, které se uskuteční v sobotu 10. srpna v Rožnově pod Radhoštěm. Kromě držitelky Oskara Markéty Irglové, pro kterou to bude jediné letošní živé vystoupení v Česku, se fanoušci skvělé muziky mohou těšit také na Barboru Polákovou, hvězdy českého rocku – formaci Supergroup.cz a domácí seskupení Ptakustik. Jubilejní ročník multižánrového festivalu začíná v sobotu 10. srpna od 17 hodin v amfiteátru Na Stráni ve Valašském muzeu v přírodě,“ informoval Marek Havran z kanceláře rožnovského starosty.
Po sedmi letech se do programové nabídky Valašského muzea v přírodě vrací pořad nazvaný Kouzelná nitka, který se koná v sobotu 10. srpna (od 9 hodin) a potěší všechny, kteří mají rádi tradice, zajímají se o způsob zpracování textilního vlákna od nitě až po ozdobné výšivky.  Své vyžití zde najdou i děti.
„Po celý den budeme představovat ukázky dodnes známých i zapomenutých tradičních ručních prací jako je předení na kolovratu, tkaní, háčkování, pletení, ruční šití či vyšívání, drhání, ale také praní prádla na potoce. Při práci budou k vidění i dvě Nositelky tradic - paní Blanka Ammann předvede pletení na rámu a krajkářskou techniku síťování ukáže Lenka Macečková,“ pozval Jindřich Ondruš, ředitel muzea. V rámci programu vystoupí od 14.30 hudebně-vokální SPOLEK VDOLEK.
„Pokud se někdo bude chtít vydat na menší výlet po malebných okolních kotárech, nabízí se ideální možnost navštívit 12. mezinárodní folklorní festival Léto na Soláni, který se uskuteční v sobotu 10. srpna. Nabitý program na Soláni startuje v 11 hodin a přinese spoustu folklorních pořadů i doprovodných aktivit včetně oblíbeného Haferového mlsání,“ sdělil Havran.

Pro sportovně založené je dobré připomenout, že v letní sezoně je možné využívat v Rožnově pod Radhoštěm cyklobus. Ten o prázdninách každou sobotu dopoledne až do konce srpna vozí kolaře z Přerova přes Lipník, Hranice na Moravě, Valašské Meziříčí a Rožnov směrem na československou státní hranici na Bumbálku. Odjíždí každou sobotu v 9.10 z autobusového nádraží v Rožnově. 
Kromě zmíněných akcí pokračují také průběžné akce a výstavy - Pískové sochy v areálu v ulici Palackého, výstava Ludmily Vaškové s názvem Sbírání v zahradě, Jánošíkov dukát a další stále expozice.    

Kompletní kalendář akcí, ale také například webkamery z města i okolí, informace k parkování ve městě a další důležité informace o akcích a atraktivitách Rožnova, najdete vždy na turistickém webu města www.visitroznov.cz.

Vlastimil Langer