Více než stovku starých oken na vsetínském zámku čeká modernizace

19.01.2019 10:18

ZLÍNSKÝ KRAJ – Investiční záměr řešící repasi oken na vsetínském zámku, kde sídlí Muzeum regionu Valašsko, schválila krajská rada. „Týkat se bude celkem 108 dřevěných oken v prvním až třetím podlaží na vnější straně budovy. Náklady jsou vyčísleny na 5,313 milionu korun,“ informovala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.
„Skrze stará okna dochází na vsetínském zámku k největším tepelným ztrátám. Jejich modernizací dosáhneme snížení nákladů na vytápění a efektivnějšího využívání zdrojů energie. S repasí oken chceme začít na jaře a skončit ještě do konce letošního roku,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.
Zámek Vsetín prošel v letech 2014 a 2015 rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž součástí ovšem nebyla okna na obvodovém plášti, která pocházejí z 60. let minulého století. Tato okna netěsní a dochází zde k vysokým únikům tepla. Jedná se o modřínová dvoukřídlá okna.
V průběhu repase nedojde ke změně konstrukce ani členění oken, ale jen ke zlepšení jejich technických vlastností, funkčnosti a účinnosti proti úniku tepla, a to zejména instalací kvalitního těsnění a vložením izolačních dvojskel.
„Toto řešení je v souladu s požadavky památkářů a navíc vyjde levněji než pořízení oken nových,“ doplnil Jiří Čunek.  
Na tuto akci podá kraj žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, s předpokládanou výší dotace 40 % z uznatelných nákladů.

Vlastimil Langer

Foto: www.kr-zlinsky.cz
Zdroj: www.kr-zlinsky.cz