Velká Javořina bude opět patřit setkání Čechů a Slováku, vydat se na ni dá i pěšky

27.07.2019 10:26

ZLÍNSKÝ KRAJ – Již 27. ročník Slavností Čechů a Slováků se v neděli 28. července uskuteční na Velké Javořině.

„Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, vycházející z myšlenky česko-slovenské vzájemnosti, který nabídne to nejlepší z obou stran hranice, zejména folklór a hudbu. Záštitu nad akcí převzali hejtmané Zlínského a Jihomoravského kraje a předsedové Trenčianského a Trnavského samosprávného kraje,“ informovala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

Program slavností začne v 9 hodin položením kytic k památníku, kterého se tradičně zúčastní také zástupce Zlínského kraje. Následovat budou hudební a taneční vystoupení na velkém i malém pódiu.

V současné podobě se sice jedná o 27. ročník slavností, nicméně Velká Javořina má v setkávání Čechů a Slováků daleko delší tradici. Ta sahá až do roku 1848, tedy trvá více než 170 let. Průkopník slovanské vzájemnosti, spisovatel a politik Jozef Miloslav Hurban ji tehdy vyjádřil slovy „Tu bratia vždy stretať sa budú…“. Tato slova jsou ostatně dlouholetým mottem slavností.

Z obou stran hranice bude v neděli zajištěna autobusová doprava označená nápisem „Javořina 2019“. V České republice je možné využít autobusy jedoucí z Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Luhačovic, Hluku a Veselí nad Moravou. Doprava na Velkou Javořinu k účasti na slavnostech je bezplatná.

Na Velkou Javořinu lze však dorazit také po svých. Pro pěší turisty je nejsnazší výstup z parkoviště u Kamenné boudy. Vede sem silnička, na kterou se dá odbočit v nejvyšším bodě silnice mezi obcemi Slavkov a Strání. Z rozcestí U kamenné boudy vede červeně značená trasa (Cesta hrdinů SNP). Na vrchol Velké Javořiny je to odsud 5 km.
Dále je možno využít například žlutě značenou trasu vedoucí ze slovenské obce Stará Turá (11 km) nebo modrou trasu, po které přicházejí turisté ze dvou směrů – ze Slovenska z obce Lubina (12 km) nebo z České republiky z Velké nad Veličkou (18 km). Zelená trasa pak nabízí možnost výstupu ze Strání-Květné (5 km).

Vlastimil Langer
Zdroj: www.kr-zlinsky.cz