Vedení Vsetína poděkovalo osobnostem neziskového sektoru

24.06.2020 14:11

VSETÍN – Věra Podzimková, Jindřiška Porubová, Jan Hrubý a Vilém Kumbársi v pondělí 22. června na vsetínském zámku převzali z rukou vedení města ocenění pro osobnosti neziskového sektoru. Cenu za firemní filantropii obdržela firma Servis Climax. Trojice dobrovolníků – Vlasta Březovská, Denisa Čermáková a Václav Pavlůsek – sipak odnesla cenu Křesadlo.
 „Jsem vděčný za to, že v našem městě je spousta lidí, kterým není lhostejné, co se děje kolem nich. Máme zde řadu neziskových organizací, v nichž pracuje mnoho profesionálních zaměstnanců i řada dobrovolníků. Na Vsetíně působí i mnoho firem, které přijímají společenskou zodpovědnost za dění ve městě a aktivně podporují práci neziskového sektoru či další dobročinné aktivity. Všem patří poděkování za to, že pomáhají potřebným, a činí tak naše město krásnější a životu přívětivější,“ vyjádřil poděkování starosta Jiří Růžička.
V letošním ročníku oceňování osobností neziskového sektoru získala cenu za sociální oblast Věra Podzimková, která spolu s Věrou Rousovou, Evou Žárskou a Evou Ludvíčkovou stála u zrodu občanského sdružení Stacionář, nyní obecně prospěšná společnost Domov Jitka, která již 19 let poskytuje péči mentálně a tělesně hendikepovaným. Věra Podzimková, dobrovolník tělem i duší, získává pro klienty domova finanční podporu od firem i občanů i v současnosti, kdy si již užívá důchodový věk.
Oceněnouv oblasti jiných obecně prospěšných aktivit je Jindřiška Porubová, která 30 let pracovala jako předsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství – výbor základní organizace důchodců. Zasloužila se o stmelení profesně blízkých členů organizací ze Vsetína a okolí, organizovala aktivní život seniorů, zajišťovala další sebevzdělávání a společná setkání s pracovníky městského úřadu, muzea, policie či se spisovateli a nezištně zapojovala seniory do práce s mladou generací.
V oblasti kultury náleží ocenění fotografu Janu Hrubému. Ten byl v době před sametovou revolucí dlouholetým aktivním členem a předsedou fotoklubu „Z“. Od roku 2008 stál v čele skupiny aktivních zájemců o fotografii ve Vsetíně a byl u zrodu občanského sdružení Fotoklub Vsetín, v jehož čele stál až do roku 2015, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Jan Hrubý patří také k zakladatelům Fotomaratonu Vsetín.
V oblasti sportu radní ocenili předsedu TJ MEZ Vsetín Viléma Kumbára. Kromě toho, že se dlouhodobě podílí na vedení tělovýchovné jednoty a rozvoji jejích sportovních zařízení, trénuje také žáky a dorostence Volejbalového klubu MEZ Vsetín. Je rovněž členem Sportovní komise rady města. V minulosti byl dlouholetým majitelem společnosti MEZ Servis, která významnou měrou podporovala sportovní dění ve městě.
Cenu za firemní filantropii, kterou město uděluje firmám za mimořádný počin v oblasti dárcovství a dobročinnosti, letos převzal David Žabčík, ředitel společnosti Servis Climax. Ta obdržela nominaci hned od osmi organizací. Za významnou nejen finanční podporu si ji vysloužila od Družstva sokolovny, TJ MEZ Vsetín, ZŠ a MŠ a Praktické školy Vsetín, Domova Jitka, NK Austin Vsetín, Azylového domu pro ženy s dětmi, Diakonie ČCE a Naděje Vsetín.
Dobrovolnické centrum Adorea tradičně vyhlašuje cenu Křesadlo, jejímž smyslem je ocenit nezastupitelnou a nezištnou práci dobrovolníků. Za rok 2019 ji obdržely tři osobnosti. První z nich je Vlasta Březovská, která se jako dobrovolník věnuje arteterapii. Svou činnost zahájila v říjnu 2017 v Základní škole Turkmenská, kde předtím dlouhá léta působila jako pedagog. Do června 2018 zde vedla výtvarně terapeutický kroužek pro děti. Následně zaměřila své aktivity na seniory, a to v Domově Harmonie a v Domově pro seniory Jasenka. Od dubna loňského roku pravidelně dochází také za pacienty oddělení následné péče ve Vsetínské nemocnici. Pro seniory připravuje skupinové i individuální terapeutické aktivity, pomáhá při přípravě a realizaci nejrůznějších akcí.
Druhou oceněnou je studentka Masarykova gymnázia Denisa Čermáková, která ve svém volném čase již druhým rokem navštěvuje s pejsky plemene Yorkshirský teriér pacienty oddělení následné péče ve Vsetínské nemocnici. Společně obcházejí pokoje, pejsci mohou k pacientům přímo na postel, vždy se ochotně nechají hladit a mazlit.  Se svou majitelkou předvádějí také nacvičenou choreografii a nejrůznější „psí kousky“, které umí.Návštěva pejsků působí radost všem, pacientům i personálu na oddělení.
Třetím oceněným dobrovolníkem je Václav Pavlůsek, který od března 2018 několikrát měsíčně navštěvuje obyvatele Domova Harmonie Diakonie Vsetín. Společně se věnují různým aktivitám, hrají karty, povídají si nebo chodí na procházky. Protože v sociálních službách pracují převážně ženy, je vítaným společníkem, který dokáže zlepšit náladu a přispět k psychické pohodě obyvatelů domova.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Vsetín