Ve ztrátách a nálezech v Kroměříži končily nejčastěji peněženky a klíče

13.01.2019 10:08

KROMĚŘÍŽ - Ve ztrátách a nálezech v Kroměříži skončilo loni 290 věcí, 129 z nich se vrátilo ke svým majitelům. Nejčastěji na zdejší městskou policii lidé v minulém roce nosili peněženky (67) a klíče (56). Nechyběly ani mobilní telefony (35), občanské průkazy (23) nebo jízdní kola (13).
„Čtyřikrát jsme například přijali i peníze, které někdo nechal v bankomatu. Lidé by si měli pečlivě kontrolovat, zda si při odchodu z bankomatu vzali kartu i hotovost,“ uvedl ředitel kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Ve ztrátách a nálezech skončily loni i některé méně obvyklé předměty. Jednalo se například o motorku, kufr s hudebními nástroji, kytaru v pouzdře, kameru, notebook, deštník či hodinky. „Přijali jsme ale například také tři ukradená jízdní kola. Ve všech těchto případech se nám podařilo najít majitele a bicykly jim vrátit,“ poznamenal Kubiš.

Loňský rok se počtem nalezených a vrácených věcí podle něj nikterak nevymykal průměru posledních let. Městská policie každoročně přijímá kolem 300 nalezených věcí a zhruba polovinu se jí podaří vrátit majitelům. V minulých letech strážníci přijali například i kuriózní předměty, jako je například taška s čerstvým masem, nebo i zvířata. Mezi nimi nechyběl třeba had nebo také králík v kleci, který byl nalezen u popelnice.

„Hledání majitele nalezené věci je mnohdy časově náročné. Třeba nalezené mobilní telefony bývají často vybité nebo zablokované. Takřka vyloučeno je, aby se majiteli vrátily na ulici nalezené peníze. V minulosti majiteli ale pomohl kamerový záznam. Lepší je to s penězi, které lidé zapomenou ve zmíněných bankomatech. Městská policie je vrátí bance, která pak dohledává majitele zapomenuté hotovosti sama,“ sdělil tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Aby se věc dostala k majiteli, musí na městské policii své vlastnictví prokázat. U klíčů od auta například donesou technický průkaz a pak ještě probíhá kontrola u vozidla. U klíčů od bytu se porovnávají náhradní klíče, případně na místě zámek u dveří. U peněženek je třeba, aby lidé uvedli, co v nich je, případně pomohou doklady. Nalezené občanské a řidičské průkazy i pasy městská policie posílá úřadu, který je vydal.

Lidé nosí nalezené předměty přímo na městskou policii. Menší mohou hodit do schránky umístěné na budově městského úřadu v ulici 1. máje. Tři měsíce bývají fotografie ztracených a nalezených předmětů vyvěšené na nástěnce i na internetu. Městská policie je uchovává tři roky, potom propadají městu. Například jízdní kola pak míří do projektu Kola pro Afriku, hodnotnější věci jsou nabízeny k prodeji a ostatní končí na sběrném dvoře. Lidé se o svou věc, kterou objeví ve ztrátách a nálezech, mohou přihlásit na telefonním čísle 573 321 234.

Vlastimil Langer
Foto: www.mesto-kromeriz.cz