Ve Zlíně testují chytré řešení pro veřejné osvětlení

13.08.2019 10:47

ZLÍN - Solární panel, lithiová baterie s velkou kapacitou a LED technologie. Tak vypadá sestava pro veřejné osvětlení, kterou aktuálně testují Technické služby Zlín.

„Výhodou tohoto řešení je vedle ekologického provozu také jednoduchá instalace, například i do míst, kde nejsou k dispozici rozvody elektrické energie. Testování poskytne objektivní data pro rozhodování, zda se může tato špičková technologie stát do budoucna doplňkovou formou v systému veřejného osvětlení,“ uvedl tiskový mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

Sestavu tvoří osvětlovací prvek s LED technologií, solární panel s výkonem 275 W a lithiová baterie s kapacitou 100 Ah. Není tak potřeba žádný přívod elektrické energie, akumulátor by měl s velkou rezervou pokrýt potřebnou dobu provozu svítidla. „Pro nás jde v první řadě o systém, který nabízí nové možnosti pro lokality bez připojení na rozvod elektřiny. Výhodou je i jednodušší realizace, místo projektové přípravy a povolení stačí u solárního veřejného osvětlení jen územní souhlas,“ vysvětlil radní města Jiří Jaroš, do jehož kompetence spadají mimo jiné i smart řešení. 

Solární prvky s akumulátorem pro účely veřejného osvětlení ale rozhodně nejsou levné. Pořizovací cena této konkrétní sestavy činí asi 60 tisíc korun. „Cílem testování je především konfrontovat teoretické hodnoty s praktickým provozem. Teprve pak se můžeme stanovit další postup,“ dodal Jiří Jaroš.
Akumulátor by měl zajistit provoz až 40 hodin, což je dostatečné. „Průměrná doba svícení veřejného osvětlení je 14 hodin, ani v zimním období pak nepřesahuje 16,5 hodiny. Otázkou ale je, zda bude dostatečný osvit či jak se do provozních parametrů promítne případné zakrytí solárního panelu sněhem,“ přidal radní podrobnosti.

Technické služby Zlín pořídily dvě sestavy. První z nich je umístěna v areálu firmy v Loukách, další se v nejbližší době objeví na vybraném místě ve městě. Testování potrvá rok, což je minimální doba pro získání relevantních údajů.
„Kromě toho jsme v loňském roce zahájili zkoušky nových svítidel LED Alpha Street. I to může být jedna z cest pro modernizaci veřejného osvětlení,“ dodal ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch.
Systém veřejného osvětlení ve Zlíně je rozsáhlý, Technické služby Zlín provozují přes 11 700 světelných bodů. Kromě toho se starají také o provoz více než 150 osvětlovacích prvků u přechodů pro chodce.

Vlastimil Langer

Foto: www.zlin.eu