Ve Zlíně přibyly nové cykloboxy, o dalších radnice jedná

27.04.2020 08:48

ZLÍN - Cykloboxy, které mají sloužit cyklistům k bezpečnému uschování kol, uvedla do zkušebního provozu zlínská radnice. „Prozatím město zkouší dvě sady těchto boxů, které jsou instalovány na dvou místech,“ informoval tiskový mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

„V souvislosti s budováním cyklostezek zkoušíme koncept tzv. cykloboxů na kola. Tyto boxy byly umístěny ve vytipovaných lokalitách u vlakového nádraží u výpravní budovy a u Zoo Zlín,“ sdělil zlínský radní Michal Čížek.

U zlínské Zoo má cyklobox pět uzamykatelných kabin, u vlakového nádraží jsou uzamykatelné kabiny čtyři. Každá z nich pojme dvě kola, současně je cyklobox vybaven háčky na zavěšení cyklistické přilby a zavazadel.

„Uzamykání boxů funguje v rámci bezobslužného systému, tedy uzavírání kabin je řešeno zálohově, desetikorunovými mincemi,“ vysvětlil radní. 

„Prosazení dalších míst se nám zatím nepovedlo povolit, ať už z důvodu vyjádření památkářů nebo architektů. V případě, že se však nové cykloboxy u veřejnosti osvědčí a budou mít u uživatelů ohlas, budeme v rozvíjení tohoto konceptu rádi pokračovat,“ řekl Michal Čížek.

Pořizovací cena dvou cykloboxů včetně montáže vyšla na necelých 300 tisíc korun.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Magistrát města Zlína