Ve Vsetínské nemocnici přivítali tisícího dárce, obnovili odběry plazmy i všech krevních skupin

07.05.2020 14:03

VSETÍN - Letošního tisícího dobrovolného dárce krve přivítali na Hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice.

„Po přestávce, kterou si vyžádala epidemiologická situace a navazující opatření, pracoviště v tomto týdnu opět obnovilo odběry krevní plazmy od dobrovolných dárců a darování krve opět umožnilo dárcům všech krevních skupin,“ sdělila Lenka Plačková, PR a marketing Vsetínské nemocnice.

Dárci přicházeli na hematologicko-transfuzní oddělení i v době mimořádných opatření, za což patří velké poděkování zdravotníků. Na dárkyni Lenku Hořanskou ze Vsetína čekalo dokonce překvapení, byla tisícím dárcem, respektive dárkyní v letošním roce.
„Krev daruji zhruba tři roky, jak děti vyrostly, přibylo trochu víc volného času. Dnes je to tuším můj šestnáctý odběr. Mám krevní skupinu nula mínus, to je darování krve zkrátka povinnost,“ dodala s úsměvem paní Lenka, které zdravotníci poděkovali za pomoc při záchraně lidských životů a popřáli hodně zdraví a energie.

„Situace s odběry se na našem pracovišti opět vrací k normálu. Od tohoto týdne už odebíráme krev od dárců všech skupin. Zahájili jsme i odběry plazmy, které budou v pondělí a v pátek. Některé z nejbližších termínů jsou již obsazeny, ale budeme rádi, pokud se nám budou dárci hlásit na telefonní číslo 571 818 605 a určitě najdeme vhodný termín,“ uvedla Jana Čandová z Hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice.
Přeložit bylo zapotřebí některé z akcí společného darování. Darování s Českým červeným křížem, v jehož rámci si již tradičně mohou zájemci vyzkoušet poskytování první pomoci, bylo přesunuto na 10. června.

Hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice si letos připomenulo třetí výročí od zahájení odběrů krevní plazmy od dobrovolných dárců. Jejich počet stále narůstá, vloni jich zdravotníci zaregistrovali více než osm set, počet odběrů takzvané plné krve překročil tři tisícovky. Podrobnosti a aktuální informace o dárcovství najdou zájemci na webu a facebookovém profilu Vsetínské nemocnice.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Lenka Plačková, PR a marketing Vsetínské nemocnice