Vandal zničil několik stromků na sídlišti Oskol

04.06.2020 09:03

KROMĚŘÍŽ - Neznámý vandal zničil několik stromků na sídlišti Oskol v ulicích Mánesova a U Rejdiště, poblíž plotu Základní školy Oskol. Dva jírovce a jedna vrba jíva byly ulomeny, další tři stromky byly poškozeny méně závažně.
„Důvod tohoto činu neznáme a je pro mě nepochopitelný. Stromy ničemu nestínily ani nikoho neohrožovaly,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Škoda je odhadnuta na více než 10 tisíc korun, případem se zabývá policie.

Město uvítá jakékoliv informace, které by pomohly k objasnění tohoto činu. Lidé je mohou zavolat na telefonní čísla 573 321 166 nebo 737 338 055.

Jírovce byly vysazeny v roce 2016. Měly postupně nahradit jiné stromy, které musely být kvůli tomu, že usychaly, pokáceny. „Vrba jíva zde byla vysazena na podzim loňského roku. Věc je o to smutnější, že stromek společnými silami vysadili žáci šesté třídy Základní školy Oskol se svou paní učitelkou,“ dodal Martin Posolda z odboru služeb, který má na starost městskou zeleň.

Podle něj jsou stromy v hustě zastavěném sídlišti důležitou složkou zajišťující zdravé a příjemné prostředí k pobytu všech obyvatel. Na sídlišti Oskol se přitom v poslední době nejedná o první případ vandalismu, jehož obětí je zeleň. „Zaznamenali jsme zde nalomení jednoho stromu a oloupání kůry na jiných mladých stromcích,“ uzavřel Posolda.

„Město před dvěma lety řešilo také vandalismus na nábřeží Švabinského, kde neznámý pachatel zničil šest vzrostlých lip. Škoda činila 1,8 milionu korun, pachatele se dopadnout nepodařilo. Na místo zničených stromů žáci blízké Základní školy Zámoraví vysadili tři lípy a tři jerlíny,“ poznamenal Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž