Valná hromada snížila odměny představitelům VaK Kroměříž

07.07.2020 13:19

KROMĚŘÍŽ - Valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) vyhověla návrhu zástupce města Kroměříže a snížila o 30 procent odměny členům představenstva i dozorčí rady VaK.
„Máme tento záměr v programovém prohlášení koalice. Jsem rád, že se nám podařilo jej naplnit a ve spolupráci s ostatními akcionáři odměny snížit,“ uvedl starosta Jaroslav Němec, který je zároveň předsedou představenstva VaK.

Členové představenstva a dozorčí rady VaK, kteří jsou ve městech a obcích v uvolněných funkcích, tedy vykonávají na plný úvazek pozice starostů či místostarostů, odměny za působení v orgánech VaK neberou. Ostatním členům náleží měsíční odměna a také na konci roku podíl na zisku společnosti.
Podle místostarosty Kroměříže Vratislava Krejčíře byly odměny ve VaK vyšší, než jsou odměny v jiných vodárenských společnostech. „Je proto správné, že jsme tento nesoulad napravili,“ dodal Krejčíř, který je členem představenstva VaK.

Zástupci Kroměříže budou ve VaK nadále prosazovat zachování přijatelné ceny vody pro občany a obnovu vodárenské infrastruktury s pomocí dotací.

Město Kroměříž je největším akcionářem VaK s více než 46 procenty akcií. Spolu s městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice uzavřelo v roce 2016 akcionářskou dohodu a drží asi 51,5 procenta akcií VaK.
„Cílem dohody bylo zajistit stabilitu VaK, sociálně přijatelnou cenu vody a také zabránit převodu firmy do soukromých rukou. V regionech, kde vodárny ovládly privátní společnosti, mají vodu výrazně dražší než lidé na Kroměřížsku a také nečerpají na obnovu vodovodů a kanalizace dotace?“ dodal Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
Vlastimil Langer
Zdroj: Měú Kroměříž

Ilustrační foto: Archiv KNZ