Valašskomeziříčští bojovníci za svobodu se odtrhli od Prahy

24.06.2020 14:42

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ -  Členové Oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Valašské Meziříčí (OO ČSBS VM) se v polovině června rozhodli zřídit vlastní spolek - Společnost pro uchování odbojových tradic, z. s. Dali tak jasně najevo, že ++nesouhlasí s celorepublikovým vedením ČSBS a chtějí hájit původní hodnoty organizace.

„Důvodů pro vznik nového spolku bylo několik. Tím hlavním je delší nespokojenost se způsobem vedení Svazu jako takového či společenskopolitická pochybení a excesy jeho představitelů, které plošně zatěžují mediální obraz i naší organizace. K tomu si přidejme ekonomické kauzy s hospodařením s dotacemi a vlastním majetkem ÚV ČSBS v Praze. Přitom si předseda Svazu Jaroslav Vodička loni a 1. místopředseda Emil Kulfánek letos během naší členské schůzi přímo ve Valašském Meziříčí vyslechli velice ostrou, ale oprávněnou kritiku a výzvu k odstoupení. Protože se z jejich strany nic pozitivního neděje, rozhodli se naši členové k samostatnému řešení,“ shrnul situaci Karel Kredba, bývalý předseda OO ČSBS VM.
 „Založili jsme nový spolek s názvem Společnost pro uchování odbojových tradic se sídlem v domě číslo popisné 409 na ulici Poláškova. Navážeme na dosavadní činnost a zásadním způsobemnebudeme měnit její obsahovou a formální stránku. Nadále chceme připomínat zejménanovodobá historická výročí Českého státu, významné osobnosti těchto událostí a občany našeho regionu. Přerušit nehodláme ani spolupráci s městem Valašské Meziříčí, místními institucemi, spolky a především školami. Naším cílem bude i stabilizace členské základny, která aktuálně čítá 99 členů. Protože chceme být otevřenou společností, uvítáme každého se zájmem o spolupráci, pokud bude ctít poslání, odkazy a stanovy Společnosti,“ pokračoval Kredba

Rozhodnutí členů OO ČSBS VM a vznik nového spolku pozitivně kvituje také,“ řekl valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek.
„Spolupráce s místní organizací Českého svazu bojovníků za svobodu je dlouhodobě na velmi dobré úrovni. Má velký význam pro zachování památky na občany Valašského Meziříčí, kteří položili životy za naši svobodu, či jinak přispěli k jejímu upevnění. Vznik samostatné Společnosti pro uchování odbojových tradic, která na tuto činnost naváže, proto vítám a za město jsem připraven její činnost nadále podporovat,“ dodal starosta