Valašské Meziříčí si připomnělo památku obětí holocaustu

28.01.2020 14:03

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Představitelé města a další hosté si v pondělí 27. ledna pietním aktem u památníku v ulici Vodní připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Památník stojí na místě bývalé krásenské synagogy postavené v roce 1867. „Památník je nejen připomínkou této stavby, ale také občanů našeho města židovského původu, kteří byli za druhé světové války perzekuováni a domů už se nikdy nevrátili. Je důležité si tyto historické události připomínat a udělat vše pro to, aby se už nikdy neopakovaly,“ řekla místostarostka Yvona Wojaczková. „Musíme být vnímaví k jakémukoliv porušování práv a důstojnosti člověka. Jsem ráda, že ve spolupráci místních církví, města Valašské Meziříčí a Křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě se daří tuto myšlenku alespoň malým dílem naplňovat. Vypovídá o tom také již 16. ročník festivalu Chaverut – Přátelství, jehož program začíná v neděli 16. února a končí v neděli 22. března,“ uvedla místostarostka Zdislava Odstrčilová.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna záměrně, neboť v tento den byl roku 1945 osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. V roce 2000 vyhlásila Česká republika toto datum významným dnem. Město Valašské Meziříčí si Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti připomnělo ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, místním Sokolem, Českým spolkem přátel Izraele, Gymnáziem Františka Palackého a za podpory Zlínského kraje.

Rudolf Maňas

Zdroj, foto: MěÚ Valašské Meziříčí, Jakub Mikuš