Valašské Meziříčí si připomnělo památku holocaustu

30.01.2018 11:59

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - U památníku ve Vodní ulici, kde v minulosti stála židovská sinagoga, si v pátek 26. ledna představitelé města, Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, Českého svazu bojovníků za svobodu, žáci Základní školy Vyhlídka a další lidé připomněli památku holocaustu. Informaci sdělila tisková mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.

Vzpomínkovou akci zahájil svým proslovem vedoucí valašského zastoupení Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém Jindřich J. Kimler. Poděkoval všem přítomným za účast a připomněl osud Židů ve Valašském Meziříčí. „V roce 1834 žilo v Meziříčí 2 088 obyvatel, z nichž se 22 hlásilo k židovství. Přicházeli do města, aby zde obchodovali. Nemohli si však svobodně kupovat domy a je otázkou, zda vůbec mohli ve městě přenocovat,“ řekl Jindřich J. Kimler. Vzpomněl také nejdramatičtější vystoupení proti Židům v roce 1899 v Meziříčí, kdy došlo k drancování židovského majetku a násilnostem vůči Židům.

Pietu ukončila modlitba s názvem El Male Rachamim (Bože plný soucitu) v podání Luboše Smělého.

„Jsem rád, že se v takovém počtu scházíme právě na tomto místě, které má tak silnou historii. Synagoga, v níž byly úzce spjaty životy mnoha set Židů z valašskomeziříčského okresu, byla postavena v Krásně v roce 1867. V roce 1949 bylo schváleno její zboření,“ připomněl místostarosta města Josef Vrátník (BEZPP). „Historické události, které si zde připomínáme, by pro společnost měly zůstat navždy varováním,“ doplnil.

Po skončení proslovu a modlitby položili květiny a zapálili svíčky k památníku obětem holocaustu starosta města Robert Stržínek (ANO) společně s místostarosty Josefem Vrátníkem (BEZPP) a Yvonou Wojaczkovou (ANO), členové Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, Českého svazu bojovníků za svobodu, žáci základní školy Vyhlídka a další lidé.

V České republice byl 27. leden vyhlášen významným dnem již v roce 2000. Od roku 2010 se připomíná utrpení milionů zavražděných evropských Židů, kteří se stali obětí nacistické ideologie.

Foto: www.valasskemezirici.cz