Valašské Meziříčí rozšiřuje svoz plastů od rodinných domů

27.04.2020 09:37

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Od začátku roku funguje ve Valašském Meziříčí nový systém nakládání s odpady u rodinných domů. Radní se nyní na základě dosavadních výsledků a také žádostí některých občanů rozhodli umožnit svoz plastů také v pytlích.

„Nový systém nakládání s odpady u rodinných domů ve městě a místních částech je rozhodně přínosný. Občané mají vedle klasických černých popelnic na komunální odpad k dispozici zdarma nádoby na papír, plast a bioodpad. Smyslem je motivace k třídění a snížení objemu komunálního odpadu, který končí bez užitku na skládce,“ popsala místostarostka Zdislava Odstrčilová.

Vzhledem k zavedení nového systému se radnice původně rozhodla ukončit svoz plastového odpadu ve žlutých pytlích. Nahradila je právě nádobami na sběr plastů, které se vyvážejí jednou měsíčně. „Cílem bylo vést občany zároveň k menší produkci plastového odpadu a reagovat tak na celosvětovou problematiku v této oblasti. S odstupem času se však ukázalo, že měsíční interval svozu nedostačuje zejména obyvatelům vícegeneračních domů a početnějším rodinám,“ řekla místostarostka.

Valašskomeziříčští radní proto rozhodli o zavedení doplňkového svozu plastů v pytlích. Probíhat bude od 28. května vždy v den sběru plastů v odpadových nádobách dle platného harmonogramu.
„Podmínkou však bude, aby si zájemci transparentní pytle žluté barvy pořídili na vlastní náklady a to nejméně v počtu 10 kusů. K dostání budou cirka za tři koruny za kus v pokladnách Městského úřadu Valašské Meziříčí a po uvolnění opatření vlády také v Turistickém informačním centru.
„Plastový odpad v neprůhledných pytlích, kvůli neidentifikovatelnosti obsahu, nebude odvezen. Zároveň žádáme občany, aby se snažili snižovat produkci plastového odpadu,“ popsal nové podmínky Michal Lysák, referent odboru komunálních služeb radnice.

Do žlutých nádob a pytlů na plast patří všechny plastové výrobky označené recyklační značkou, které jsou zároveň zbaveny nečistot a mastnoty - fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly od CD a další výrobky z plastů.

Naopak do nich nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čisticích přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky, stavební polystyren, autoplasty a další. Tyto odpady patří do sběrného dvora.

Vlastimil Langer

Zdroj: MěÚ Valašské Meziříčí

Ilustrační foto: Archiv KNZ