Valašské Meziříčí postaví nový pomník válečným obětem

04.08.2018 10:34

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Důstojnou připomínku obětí k 100. výročí ukončení 1. světové války bude připomínat nový pomník. „O jeho umístění v ulici Králova v lokalitě, kde se nyní rozkládá menší parčík a současně v místě bývalého městského hřbitova, rozhodla rada města,“ informovala Vendula Králová z meziříčské radnice.

„Původně jsme v zastupitelstvu města pracovali s variantou, že pomník připravený podle architektonického návrhu bude umístěn v areálu městského hřbitova. Do veřejné soutěže se napoprvé nepřihlásila žádná firma. Do druhé jediná, která bohužel nabídla cenu vysoko převyšující částku, kterou jsme měli připravenou v rozpočtu města,“ vysvětlil místostarosta Josef Vrátník (KDU-ČSL) s tím, že zastupitelé tak původní rozhodnutí revokovali a radní začátkem července vybrali novou podobu pomníku a zhotovitele.
„Pomník bude tvořit jehlan z božanovského pískovce o celkové výšce 4,5 metru. Na  pomníku budou osazeny žulové desky se jmény padlých,“ uvedl památkář městského úřadu Petr Zajíc. Pomník zhotoví Kamenosochařství Karel Pařenica za cenu 497 tisíc korun.

Radní vybírali nové místo z deseti možných lokalit. „Jsem ráda, že se většina radních přiklonila k tomuto místu. Od listopadu loňského roku zdobí parčík pískovcový kámen jako symbolická připomínka toho, že na místě v minulosti stával městský hřbitov,“ řekla místostarostka města Yvona Wojaczková (ANO).

Vlastimil Langer

Ilustrační foto: Archiv KNZ