Valašské Meziříčí oficiálně naváže spolupráci s městem Konin

08.04.2018 09:30

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Téměř dva roky trvající neoficiální spolupráce Valašského Meziříčí a polského města Konin zastupitelé zpečetili uzavřením Dohody o partnerství a spolupráci.

„Bližší kontakty byly navázány v roce 2016 a vyvrcholily v listopadu téhož roku, kdy polské město navštívilo vedení města. Rada města projednala žádost o partnerství v prosinci roku 2017, Konin o měsíc dříve,“ informovala mluvčí meziříčské radnice Vendula Králová.

„V roce 2017 polské město v rámci Festivalu partnerských měst navštívilo na 20 tanečníků a hudebníků ze souboru Mezříčan a několik tradičních valašských řemeslníků,“ uvedla místostarostka města Yvona Wojaczková (ANO) s tím, že zástupci města Konin přijali pozvání na valašskomeziříčské Dny města 2017. „Festivalu partnerských měst jsme se zúčastnili i letos spolu s tanečním souborem ZUŠ Alfréda Radoka,“ poznamenala místostarostka.

Cílem partnerství Valašského Meziříčí a Konina jsou zejména oblasti kultury, školství, sportu a dalších rozvojových aktivit. „Plánujeme přípravu společných projektů, a to zejména z programu Erasmus+, Visegrad, URBACT, Europe for Citizens a podobně,“ vysvětlila Yvona Wojaczková.

„Uzavření dohody o partnerství s tímto polským městem považuji za perspektivní. Můžeme se od nich v mnohém přiučit a otevírá nám možnosti projektové a dotační činnosti,“ uzavřel starosta města Robert Stržínek (ANO).

Konin má družební smlouvy podepsány se 14 městy, Valašské Meziříčí s šesti městy.

Vlastimil Langer

Ilustrační foto: www.valasskemezirici.cz