Valašské Meziříčí má dostatečné finanční rezervy

18.06.2020 09:11

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Globální pandemie koronaviru se neblaze dotkla všech oblastí života. Výrazný vliv má i na ekonomiku, stát kalkuluje se schodkem rozpočtu až 500 miliard korun a hovoří se o dopadu na rozpočty měst a obcí.

„Valašské Meziříčí zatím počítá s propadem příjmů až 60 milionů korun, zároveň má ale dostatečnou finanční rezervu, aby nemuselo omezovat významné investice,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.

„Radnice letos počítala s příjmy rozpočtu ve výši 557 milionů Kč. V této chvíli ale předpokládáme, že by výpadek příjmů mohl činit až 60 milionů. Přesnější výši budeme znátv září vzhledem k odložení podávání daňových přiznání u sdílené daně z příjmů právnických osob až do 18. srpna,“ uvedl Zdeněk Studeník, vedoucí finančního odboru. „Město má však přímo v rozpočtu finanční rezervu 34,7 milionu. Dále pak 46,6 milionu korun ve Fondu obnovy majetku, přičemž na tyto prostředky bychom sáhli pouze v případě fatálního výpadku příjmů,“ sdělil Zdeněk Studeník.

Zároveň plánuje vedení města škrty v rámci provozních výdajů, aby vyrovnalo předpokládaný propad příjmů. „Jednat by se mělo o 10,4 milionu a zároveň nebudeme čerpat ani 15 milionů alokovaných na projekt Multifunkční sportovní haly,“ přiblížil starosta Robert Stržínek, podle jehož slov je finanční kondice města opravdu dobrá.
„Mezi lety 2014 až 2019 jsme do rozvoje Valašského Meziříčí investovali přes 836 milionů korun. Pro letošní rok jsme původně počítali s částkou 176 milionů. Tato se po zapojení zůstatků z loňského roku a úprav v rozpočtu vyšplhala na 213 milionů. I přesto, že město bude muset snížit rozpočet o finanční rezervu ve výši 34,7 milionu a 15 milionů na již zmiňovanou Multifunkční sportovní halu, jejíž stavbu prozatím nebudeme realizovat, zůstane k dispozici na investice 163 milionů korun,“ shrnul starosta Stržínek.
„Jednat by se tak mělo o druhý největší roční objem financí na investice za období let 2014 až 2020. Žádné z aktuálně realizovaných investičních akcí tak rušit nehodláme a pracujeme i na přípravě dalších, například rekonstrukci náměstí nebo využití areálu bývalé Křižanovy pily,“ uzavřel starosta.

Vlastimil Langer
Zdroj: MěÚ Valašské Meziříčí
Ilustrační fozo: Archiv KNZ