Valašské Meziříčí a Halenkovice získaly ocenění za příkladnou péči o válečné hroby

30.08.2020 12:32

ZLÍNSKÝ KRAJ – Pamětní plaketu Péče o válečné hroby starostovi Halenkovic Jaromíru Blažkovi a starostovi Valašského Meziříčí Robertu Stržínkovi předali ve čtvrtek 27. srpna hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a Imrich Vetrák zastupující Ministerstvo obrany ČR.

„Obec Halenkovice byla vyznamenána za dlouhodobě vysokou úroveň péče o válečné hroby a za důstojnou pietní úpravu válečného hrobu. Město Valašské Meříčí získalo ocenění za rekonstrukci a restaurování Pomníku obětem II. světové války na vrchu Helfštýn, za vybudování Pomníku obětem I. světové války a za dlouhodobě příkladnou péči o válečné hroby připomínající oběti válek i jiných národů a národností (turecké, německé),“ uvedla krajská tisková mluvčí.

Hejtman Jiří Čunek konstatoval, že v projevech úcty vůči zemřelým vojákům se už díky Bohu respektují nejen státy, ale i protistrany. A právě to je v oblasti péče o válečné hroby to podstatné: nerozdělovat pietní místa našich a cizích vojáků, protože voják v podstatě neměl šanci rozhodnout se o politice své země. Musel narukovat a bojovat.

„Spousta vojáků zemí Koruny české skončila na bojištích, kde žádné hroby nemají a pokud ano, my spoléháme na to, že se o ně postarají místní lidé. A stejně tak se my staráme zase o hroby ruských či německých vojáků, je to naše služba, projev lidskosti, ale i projev kulturní. Také je to obraz historie,“ řekl Imrich Vetrák.
„Chtěl bych zdůraznit, že ve Zlínském kraji již byly plakety uděleny 54 obcím. Právem patříte mezi nejúspěšnější kraje. Tak, jak mám možnost jezdit po městech, po vesnicích a po hřbitovech, často bývám až zaražen, v jakém pořádku jsou u vás válečné hroby a jak pěkně se tady lidé o předky starají, což není běžné v regionech, kde se obyvatelstvo po válce vyměnilo a ten vztah je tam jiný,“ dodal Vetrák.

Pamětní plaketu zřizuje Ministerstvo obrany k ocenění osobního přínosu v oblasti péče o válečné hroby. Uděluje se právnickým a fyzickým osobám, které se významným způsobem zasloužily v této oblasti.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj