Valašské Klobouky umožní prohlídku první české secesní stavby

18.02.2022 14:28

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Na příští týden připadá Mezinárodní den průvodců v cestovním ruchu, a tak se i ve Valašských Kloboukách je pro zájemce připravena jedna „průvodcovská lahůdka.“
„Zpřístupní interiéry domu Josefa Bratmanna, který je vůbec první secesní stavbou na českém území. S historií významného objektu i s architektonickou tvorbou jeho autora, zdejšího slavného rodáka Huberta Gessnera, se návštěvníci seznámí v pátek 25. února od 14 hodin. Komentovanou prohlídku pro vás připravilo valašskokloboucké městské muzeum, vstup bude zdarma,“ informovala tisková mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.
„Dům Josefa Bratmanna je skutečně první secesní stavbou v rámci celé naší země. Pro klobouckého rodáka a toho času již významného a zámožného vídeňského podnikatele ji v červnu 1895 projektoval další zdejší rodák Hubert Gessner. Tou dobou byl studentem prvního ročníku na vídeňské akademii výtvarných umění v ateliéru Otto Wagnera,“ uvedl Petr Odehnal, historik městského muzea.
„Dnes tento historický objekt slouží jako sídlo základní umělecké školy, a tak není pro návštěvníky běžně přístupný. Komentovaná prohlídka je proto unikátní možností, jak se pokochat jeho interiéry,“ pozval k prohlídce městský historik.
Sraz zájemců bude ve 14 hodin přímo před domem Josefa Bratmanna v ulici Smetanova. Po prohlídce mohou účastníci individuálně navštívit i expozice věnované Hubertu Gessnerovi a jeho tvorbě v ČR i zahraničí.

Vlastimil Langer

Zdroj: MěÚ Valašské Klobouky
Foto: Jan Zainer