Valašské Klobouky poslaly onkologicky nemocným dětem 145 kilo sladkých pozdravů

23.02.2022 07:59

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Lízátko je jen malá drobnost, ale dovede udělat velkou radost. S tímto mottem se ve Valašských Kloboukách uskutečnila sbírka lízátek pro onkologicky nemocné děti. V ní se ukázalo, že lidé mají dobrá srdce a chtějí pomáhat.
„Zapojily se desítky jednotlivců, rodin, firem a organizací, zaměstnanci městského úřadu, děti a učitelé ze školek a škol, ordinace lékařů i lékárny, lidé místní i přespolní… Poštou dokonce doputovalo několik zásilek z různých koutů republiky. A výsledek? Byl úžasný! V Klobuckém íčku se ve finále shromáždilo 145 kilogramů lízátek, k jejichž zabalení jsme potřebovali deset obrovských krabic. Ty jsme vypravili na kliniku dětské onkologie do Brna, kde malým hrdinům vykouzlí úsměv,“ informovala tisková mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.
„Lízátko je pro vážně nemocné děti zázračným klíčem k povzbuzení a rozptýlení obav při vyšetřeních. Po chemoterapii taképomáhá zahnat kovovou pachuť v ústech, mírní nevolnost, doplní energii a navrací chuť k jídlu. Do sbírky se dokonce zapojili i rodiče jednoho malého pacienta z okolí, kteří nám potvrdili, že lízátka skutečně takto fungují. Proto nás velmi těší, že na naši výzvu zareagovalo tolik lidí a že jsme společnými silami vykonali velký dobrý skutek. Z celého srdce děkujeme všem, kteří pomohli,“ vzkázala Eva Fialová, koordinátorka Zdravého města Valašské Klobouky.
Z brněnské dětské nemocnice nám obratem přišly vřelé díky, které bychom s našimi dárci rádi sdíleli. „Hledám slova, jimiž bych vyjádřila radost, kterou v dětské nemocnici vyvolala záplava lízátek z vaší sbírky. Těšíme se, že díky jejímu objemu budeme moci dětem zpříjemnit i takové sváteční dny, jako jsou Velikonoce nebo Mezinárodní den dětí. … Rádi bychom upřímně poděkovali všem, kteří se na sbírce jakýmkoliv způsobem podíleli. Je to sbírka, která má svou váhu jako fyzikální veličinu a určitě nebylo snadné ani zajištění jejího transportu. Ale její citová náplň je naprosto neměřitelná,“ řekla Jana Šífová, zástupce zdravotnického náměstka pro NLZP pro Dětskou nemocnici.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Valašské Klobouky