Valašské ekocentrum ČSOP otevřelo Zahradu poznání

09.06.2020 09:38

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Slavnostním otevřením završili v neděli 7. června valašskomeziříčští ochránci přírody šestileté úsilí, které stálo za vybudování ukázkové přírodní Zahrady poznání. „Vznikla na přilehlém pozemku u budovy Valašského ekocentra ČSOP Valašské Meziříčí v areálu bývalých kasáren,“ informoval tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuuš.

Akce proběhla v rámci celostátního Víkendu otevřených zahrad a slavnostního otevření té valašskomeziříčské se zúčastnili také starosta Robert Stržínek s místostarostkou Zdislavou Odstrčilovou a dalšími hosty.
„Během nedělních exkurzí si zahradu s průvodcem prohlédly desítky návštěvníků z Valašskomeziříčska i širokého okolí. Viděli zde mimo jiné řadu prvků, podporujících druhovou rozmanitost přírody - jezírko s vodními rostlinami a živočichy, hmyzí hotel, hromadu kamenů jako útočiště pro ještěrky a další plazy, broukoviště, ptačí budky a krmítka nebo třeba včelí kláty,“ popsal Miroslav Dvorský, vedoucí Valašského ekocentra.
Součástí areálu je i květnatá louka, expozice stínomilných a jedovatých rostlin, bylinkové, květinové i zeleninové záhony, mohutný smrkový pařez či ukázka přírodního plůtku z větví. „Pro relaxaci dětí slouží přírodní herna, vrbová chýše i bludiště. Atraktivitu zahrady zvyšují dřevěné plastiky živočichů od profesionálního řezbáře,“ pokračoval Dvorský s tím, že na vzniku zahrady se mimo jiné podíleli také studenti středních zemědělských škol v Novém Jičíně, Rožnově pod Radhoštěm, ale také vysokých škol a řada dobrovolníků. V rámci Valašského ekocentrapak slouží k realizaci výukových programů pro děti z mateřských i základních škol. Dospělí mohou v Zahradě poznání najít poučení nebo inspiraci.

Unikátní projekt je navíc teprve druhou certifikovanou ukázkovou zahradou ve Zlínském kraji. Pro veřejnost je otevřena každý všední den od 10 do 15 hodin, a od dubna do října také každý první víkend v měsíci od 10 do 17 hodin.
„Při individuálních prohlídkách je vstupné dobrovolné. Zpoplatněny jsou ale komentované prohlídky, na které je potřeba se předem objednat. Projekt Zahrada poznání Valašského ekocentra ČSOP by nevznikl bez finanční podpory Státního fondu životního prostředí, města Valašské Meziříčí a další sponzorů,“ doplnil vedoucí Valašského ekocentra ČSOP.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Valašské Meziříčí