Valašská padesátka byla oslavou horského běžeckého lyžování

22.01.2019 07:38

VSETÍN - Krásné slunečné počasí provázelo přibližně stovku účastníků 42. ročníku Valašské padesátky na lyžích, kterou v sobotu 18. ledna uspořádal Klub českých turistů Vsetín. I přesto, že se jednalo o přejezd a nikoli závod, čas se přece jen měřil. A toho nejlepšího dosáhl Ondřej Navrátil ze Vsetína.

Poprvé tento závod pořádal Klub československých turistů Vsetín již v roce 1934 a tuto tradici drží dodnes, i když ne každý rok dovolí klimatické podmínky akci realizovat. Také letošní ročník se nerodil zrovna lehce. Po sněhové kalamitě v neděli 13. ledna došlo na horských hřebenech Vsetínských Beskyd a Javorníků k rozsáhlým polomům.
„Společným úsilím starostů Valašské Bystřice a Velkých Karlovic, starosty a místostarostky města Vsetína, Horské služby Beskydy a dalších obětavců, se podařilo hřeben Bumbálka – Soláň - Vsacký Cáb – Vsetín z větší části zprůjezdnit a náčelník Horské služby Beskydy akci tak ve čtvrtek odpoledne 17. ledna doporučil realizovat,“ uvedl předseda vsetínského KČT Jiří Homolka s tím, že všem, kteří se na organizaci přejezdu a úpravě tratě podíleli, patří velké poděkování. Náročnější terén pak byl kompenzován nádherným počasím, které účastníky po celou dobu provázelo.

V kategorii mužů dorazil do cíle v daných podmínkách v neskutečném čase čtyř hodin Ondřej Navrátil ze Vsetína. Druhý přijel Jan Hajzler ze Vsetína v čase 4 hodiny 49 minut. Padesát kilometrů zvládly v náročném terénu, ve kterém nechyběly adrenalinové sjezdy, přírodní překážky a při dojezdu do Vsetína i zledovatělý terén také dvě ženy, shodou okolností obě Vsetíňanky. Zlatuše Vitásková ve fantastickém čase 4 hodiny 55 minut, a také Bohdana Bambuchová. Nejstarším účastníkem, který úspěšně zvládl celou trasu padesátikilometrovou trasu, byl 76letý Miroslav Koráb ze Vsetína.

Na všechny v cíli v klubovně TJ Slovan Vsetín na Dolní Jasence čekalo „horalské“ občerstvení v podobě chleba se sádlem, škvarky a pórkem, k tomu nechyběly domácí buchty, koláče a záviny a samozřejmě teplý čaj. O dobrou náladu se postarali dobrovolníci z řad KČT Vsetín a TJ Slovan Vsetín

„I když terénní podmínky byly jedny z nejsložitějších v historii, drtivá většina účastníků je přijala jako výzvu a zvládla je. Za to jim patří uznání a obdiv,“ zhodnotil letošní Valašskou padesátku Homolka. Dobrou zprávou podle něj je, že na Valašsku jsou stále lidé na tvrdé podmínky zvyklí a dokáží je překonat s nadhledem a humorem. „Někteří se dokonce dožadovali opakování akce v naplánovaném náhradním únorovém termínu,“ uzavírá Homolka.

Text a foto: Jiří Žůrek