V Semetíně ochutnávali med a diskutovali o včelách

28.11.2019 16:10

VSETÍN - Semetínská hospůdka Maldovka ve své historii zažila řadu nejrůznějších akcí. Minulou sobotu zde ale konalo něco, co zde ještě nebylo. Maldovku obsadili místní včelaři se svými produkty, kteří zde ve spolupráci se Spolkem pro zachování valašských tradic zorganizovali historicky první Semetínskou medolízačku.

Do soutěže o nejlepší med se přihlásilo sedm místních včelařů s celkem 15 vzorky. Ty nejprve hodnotilo kolegium včelařů a dále pak i veřejnost.

Cenu odborného kolegia získal med Vladimíra Skácela před medem Veroniky Putalové a Michala Koňaříka. Cena veřejnosti putovala k Veronice Putalové, druhý v této kategorii skončil Michal Koňařík a třetí Vladimír Skácel. Během příjemného odpoledne se nejen ochutnávaly medy semetínských včelařů, ale „koštovaly“ se i další medové výrobky, k vidění byla i spousta zajímavých věcí nutných k této bohulibé činnosti, a přítomní se dozvěděli i mnoho informací o včelách a včelařství. „Velké poděkování patří včelaři Petru Chytilovi, který byl hlavním pořadatelem akce, za realizaci myšlenky staré bezmála 20 let a přípravu prvního ročníku medolízačky, a také včelaři Petru Vičanovi z Vigantic, jenž nám pomohl odbornými radami,“ uvedl jednatel Spolku pro zachování valašských tradic Milan Mareček s tím, že tato akce má do budoucna, po soutěžích o nejlepší slivovici či valašskou buchtu, potenciál stát se další z valašských tradic.

Samotná medolízačka však není hlavním nosným programem včelařů ze semetínského údolí. Tím je vzájemné poznávání náročné práce se včelami v měnících se přírodních podmínkách, účinné zavádění nových metod léčení včel bez tvrdé chemie, včasné rozpoznávání nemocí a hlavně jejich včasná diagnostika. Součástí práce včelařů ze Semetína se stalo již i mikroskopické zkoumání nosematických včelstev a vydání DVD s metodikou použití CO₂ v diagnostice závažné choroby včelstev – varroázy.

Rudolf Maňas

Ilustrační foto: Archiv KNZ