V rámci projektu Hovořme o jídle – žijme zdravě a chutně se setkali odborníci u kulatého stolu

15.12.2020 07:12

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Hlavními partnery přeshraničního projektu Hovořme o jídle – žijme zdravě a chutně jsou města Rožnov pod Radhoštěm a Kysucké Nové Mesto. Ve čtvrtek 10. prosince zástupci měst a odborníci u kulatého stolu diskutovali současný pohled na stravování v mateřských a základních školách.
„Přeshraniční projekt má plánovanou realizaci od října do července 2021, kdy je připraveno několik aktivit, díky kterým dojde ke společným setkáním, školením a zároveň diskuzí mezi partnery s pozitivním dopadem na sociální rozvoj a cílové skupiny přeshraničního regionu. Právě ve čtvrtek 10. prosince proběhla první aktivita malého projektu, kterou byl kulatý stůl. Vzhledem k aktuální situaci se uskutečnil skrz on-line platformu aplikace ZOOM. Hlavním tématem bylo stravování v mateřských a základních školách v obou městech,“ informovala tisková mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková. „Školní kuchyně to mají těžké – musí vařit vyváženou stravu dle normových košů, s omezeným rozpočtem a ještě chutně. Podle mě to zvládají skvěle. I tak chceme posouvat stravování zase o kousek dál. Navzájem jsme si popsali, jak fungují školní jídelny u nás, a naopak jsme zase převzali zkušenosti, jak to funguje jinde. Zúčastnili se odborní lektoři, vedoucí jídelen, kuchařky i Zdeňkem Pohlreichem oceněný tříhvězdičkový kuchař. Podle mě jsme narýsovali cestu, jak jídlo v našich jídelnách ještě o kus zlepšit,“ uvedl místostarosta Jan Kučera.
Kulatého stolu se zúčastnili zástupci měst, vedoucí a kuchařky ze školních jídelen obou projektových partnerů, odborní lektoři, zástupci krajského úřadu a hygienické stanice. Právě na výsledky kulatého stolu budou navazovat další aktivity. První bude školení kuchařů s odborným lektorem – v Rožnově pod Radhoštěm a poté v Kysuckém Novém Mestě.
„Na závěr bude vytvořena společná publikace s recepty, která bude sloužit k propagaci přeshraniční spolupráce a bude výstupem celého projektu. Projekt Hovořme o jídle – žijme zdravě a chutně je realizován v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika–Česká republika 2014 – 2020 - Fond malých projektů a je spolufinancován Evropským fondem regionálního rozvoje,“ dodala tisková mluvčí.

Zdroj a foto: Měú Rožnov pod Radhoštěm