V pondělí se sešel krizový štáb ORP Valašské Meziříčí

06.10.2020 12:06

VALAŠSKÉ MEZIŘÍŘČÍ - S ohledem na nově vyhlášený nouzový stav související s šířením onemocnění COVID-19, který platí od pondělí 5. října po dobu 30 dní, svolal starosta Robert Stržínek Krizový štáb ORP (obec s rozšířenou působností) Valašské Meziříčí. „I když ve městě a regionu počty nakažených stoupají, situace je zatím stabilní a všechny složky Integrovaného záchranného systému, nemocnice i město jsou připraveni pomoci,“ informoval tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.
„Stejně jako na jaře, i nyní jsme hned poté, co začal platit nouzový stav, svolali krizový štáb obce s rozšířenou působností. Podle našich informací aktuálně eviduje krajská hygienická stanice v ORP Valašské Meziříčí 94 pozitivně testovaných osob, přímo ve městě je to pak 56 lidí,“ sdělil starosta Robert Stržínek.
„Situaci samozřejmě sledujeme a podle potřeby na ni budeme reagovat. Jsme ve spojení nejen s nemocnicí, záchrankou, hasiči a policií, ale také s poskytovateli sociálních služeb, abychom mohli pomoci všude tam, kde to bude aktuálně potřeba,“ pokračoval starosta.
Město Valašské Meziříčí je už od první vlny epidemie onemocnění COVID-19 zásobeno ochrannými pomůckami, které postupně doplňuje. Zároveň došlo k úpravě pracovní doby městského úřadu. Klienti mohou bez předchozího objednání přijít na MěÚ pouze v pondělí a středu v čase 8.00-11.30 a 12.00-17.00, v ostatní dny jen na základě telefonické nebo e-mailové objednávky.
Na možný nárůst pozitivně testovaných pacientů s nutností hospitalizace je připravena také Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí a.s., kde nadále platí zákaz návštěv. „Aktuálně máme na standardním oddělení umístěny dva pacienty s pozitivním nálezem onemocnění COVID-19. U dalších dvou čekáme na výsledky testů. Už v minulém týdnu jsme pro tyto pacienty vyčlenili dětské oddělení s kapacitou 16 lůžek. Pro dětské pacienty je v případě nutnosti hospitalizace z jakéhokoliv zdravotního důvodu dohodnuta spolupráce s dětským oddělením Nemocnice AGEL Nový Jičín a.s., přičemž v naší nemocnici zůstává zachována akutní dětská ambulance s 24hodinovým provozem,“ shrnul aktuální stav Milan Leckéši, ředitel valašskomeziříčské nemocnice a doplnil: „Ostatní oddělení a ambulance nemocnice poskytují zdravotní péči bez omezení, včetně plánované operativy.“
Od pondělí 5. října je zároveň na dobu 14 dnů z rozhodnutí Krajské hygienické stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně zakázána osobní přítomnost žáků na všech středních školách s výjimkou povinné školní docházky. Zákaz se týká také ZUŠ, jazykových škol a středisek volného času. Provoz mateřských škol probíhá bez omezení, na základních školách je zakázána výuka zpěvu a na druhém stupni také tělesné výchovy.

Vlastimil Langer
Zdroj: Měú Valašské Meziříčí (korona)