V Otrokovicích uctili památku Valčíka, Hrdličkové a Hložka

18.06.2020 14:54

OTROKOVICE - Josefa Valčíka, Marii Hrdličkovou a Františka Josefa Hložka spojuje rok 1942. V tomto roce se stali tito tři lidé oběťmi heydrichiády. „Starostka města Otrokovic Hana Večerková společně s dalšími hosty uctila 18. června jejich památku krátkou vzpomínkou a položením kytice u pomníků. Letos poprvé se pietního aktu u pamětní desky Františka Hložka zúčastnily jeho vnučky Eva Čablová a Naďa Koukolíková,“ informovala tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.

Dnes je tomu právě 78 let od úmrtí Josefa Valčíka. Josef Valčík se narodil 2. listopadu 1914 ve Smolině u Valašských Klobouk a zemřel 18. června 1942 v Praze. Spolupracoval se členy výsadku Anthropoid Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem, s nimiž provedl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V roce 2002 byl povýšen in memoriam do hodnosti plukovníka.
„Na památku jeho statečného činu mu byl odhalen 17. listopadu 1995 v areálu podniku TOMA Otrokovice pomník, místo pietních vzpomínek, u něhož se každoročně scházíme,“ uvedla starostka Hana Večerková.

Historickou nespravedlností je, že se o Marii Hrdličkové po válce příliš nehovořilo a za její smrt nenesl nikdo odpovědnost. Tak málokdo zná tragický příběh otrokovické učitelky, která „jen“ dala najevo ve sborovně své emoce při doručení zprávy o atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Když jí byla sdělena novina o Heydrichově úmrtí, neubránila se spontánnímu projevu radosti a údajně projevila své emoce bouřlivým zatočením a zatleskáním se slovy: „To je fajn!“

„Její reakci kolega Josef Navrátil vyzradil gestapu, načež Hrdličkovou zatklo gestapo a následně ji odsoudilo za rušení veřejného pořádku a bezpečnosti, a za přípravu velezrady. Mladá žena tak byla odsouzena k trestu smrti a popravena oběšením na Kounicových kolejích v Brně,“ vzpomněla tisková mluvčí.

Četnický štábní strážmistr a velitel četnické stanice v Otrokovicích František Hložek, byl stejně jako Josef Valčík a Marie Hrdličková, obětí heydrichiády. Tento otrokovický rodák byl strýcem nadporučíka čsl. armády Oldřicha Pechala, účastníka zahraničního odboje a velitele parašutistické skupiny Zinc. František Hložek byl gestapem označen za vlastizrádce a právě on byl jednou z prvních otrokovických obětí nacistické krutovlády. Důvodem Hložkova zatčení byla skutečnost, že Hložek nevyvěsil podobenku svého synovce, Oldřicha Pechala, kterou gestapo rozeslalo ke zveřejnění všem policejním služebnám. František Josef Hložek byl dne 12. června 1942 stanným soudem v Brně odsouzen pro velezradu a ještě téhož dne v Kounicových kolejích v Brně popraven.

„Tak jako každý rok, vzdáváme hrdinům svůj hold a vděčnost. Tito naši spoluobčané patří mezi stovky a tisíce popravených pro sebemenší podezření, že o atentátu či jeho pachatelích něco věděli, nebo že atentát schvalovali. Z jejich příběhů jde mráz po zádech. Uvědomuji si, jak zbytečná smrt tyto lidi potkala, a i po tak dlouhé době mi vhání tyto tragédie slzy do očí,“ řekla starostka.

Zdroj: MěÚ Otrokovice

Foto: Archiv KNZ, MěÚ Otrokovice