V Otrokovicích si připomněli Tomáše Baťu

13.07.2018 17:21

OTROKOVICE - Obyvatelé Otrokovic a okolí se sešli u pomníku Tomáše Bati v průmyslovém areálu TOMA, aby uctili památku tohoto obuvnického velikána. „Ve čtvrtek 12. července uplynulo 86 let od leteckého neštěstí, jež se stalo osudným Tomáši Baťovi a jeho pilotovi Jindřichu Broučkovi. Pietního aktu se zúčastnili jak představitelé města, zástupci Nadace Tomáše Bati včele s ředitelem Pavlem Velevem a veřejnost,“ informovala tisková mluvčí otrokovické radnici Romana Stehlíková.

„Stejně jako každý rok, chceme uctít památku muže, který se významným způsobem zapsal nejen do historie celé naší země, ale prostřednictvím svého díla také do historie našeho města, zahájil pietní vzpomínku otrokovický starosta Jaroslav Budek.  

Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně v rodině ševce jako člen sedmé generace rodů místních řemeslníků. Společně s bratrem Antonínem a sestrou Annou byl zakladatelem obuvnické firmy Baťa a jeden z největších podnikatelů své doby. Zavedl mnohé nové myšlenky ve výrobě a prodeji svých výrobků, kterými dokázal ovlivnit množství budoucích ekonomů. Jeho postupy a technologie byly na tehdejší podnikání revoluční a jsou stále užívány jako příklady top managementu.

„Pro svoji firmu dokázal podle svých představ přebudovat město Zlín a stejně tak dal i tvář Otrokovicím. Tomáš Baťa starší svou vizí rozhodl o tom, že naše město dnes vypadá tak, jak jej známe, tedy jako moderní a průmyslové, a přesto plné zeleně a příjemné k životu,“ uvedl starosta města.

Vlastimil Langer