V Otrokovicích měli rušno kvůli hadovi i ptákům

13.05.2020 13:41

OTROKOVICE – O úniku pětimetrové krajty majitelce z Bahňáku informovala v úterý 12. května večer Policie ČR Obvodní oddělení starostku města. Ještě ten samý večer předala jiná žena na Městskou policii Otrokovice mládě kalouse ušatého. Ve středu ráno přijala městská policie oznámení, že na Bahňáku byl spatřen bílý papoušek.

„Na základě žádosti Obvodního oddělení Policie ČR v Otrokovicích jsme na městském Facebooku sdíleli informaci ze serveru Týdeník policie. Ve zprávě se uvádí, že v noci ze soboty na neděli 10. května s největší pravděpodobností unikla z objektu v Otrokovicích krajta tmavá v provedení albín o délce pěti metrů a váze asi 60 kg. Had má žlutooranžovou barvu s bílými ornamenty. Jedná se o škrtiče, který není jedovatý,“ informovala dnes tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.
Zpráva o ztracené krajtě nemá vyvolávat paniku, jen upozornit, že krajta utekla. Ani tak velký had na člověka bezdůvodně nezaútočí. „Pokud by se krajta někde objevila, nedupejte, neutíkejte, ať ji nevystrašíte, zkrátka odejděte a ihned zavolejte, prosím, na linku158.

Malou sovičku, mládě kalouse ušatého, který se učil létat, odchytila žena na Trávníkách s úmyslem ji zachránit. Domnívala se, že by mládě mohl napadnout pes nebo kočka.
„Sovičku vložila do krabice a poté, co kontaktovala ochranáře, ji předala hlídce Městské policie Otrokovice, kde sova do středečního rána přenocovala. Následně ji vyzvedl pracovník Záchranné stanice volně žijících zvířat Buchlovice. Podle jeho vyjádření nebyl tento postup správný. Matka mláděte seděla na stromě opodál a v případě ohrožení malé sovičky by reagovala a sama mládě ochránila. O nalezence bude dobře postaráno, ale tímto jej žena připravila o možnost být s matkou,“ řekla tisková mluvčí.

Ochranáři vzkazují: „Pokud náhodou budete svědky podobné události, a nenastane náhodou situace, že by bylo mládě skutečně napadeno, staňte se jen tichými přihlížejícími a nezasahujte. Příroda si s podobnými situacemi umí poradit sama“.

Ve středu ráno informovala pracovnici Městského úřadu Otrokovice další žena, že v okolí kruhového objezdu u čistírny odpadních vod spatřila velkého bílého papouška. Informaci převzala Městská policie Otrokovice a dvoučlenná hlídka vyrazila okolí prozkoumat, ale papouška nenašla. „Informaci zveřejňujeme pro majitele, který bílého papouška postrádá, že v ranních hodinách byl spatřen právě v dané lokalitě,“ dodala Romana Stehlíková.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto kalouse ušatého: MěÚ Otrokovice