V loňském roce na Kroměřížsku při nehodách zemřeli čtyři lidé

11.01.2018 11:03

KROMĚŘÍŽSKO - V loňském roce řešili dopravní policisté na silnicích v okrese Kroměříž 711 nehod, předloni pak 673, o život při nich přišli čtyři lidé, v roce 2016 zemřelo na silnicích osm osob. Přímo na silnicích loni zemřeli tři lidé. Čtvrtou obětí byl muž, kterého srazil řidič v Holešově. Ten zemřel na následky zranění v nemocnici.
„Pátou smrtelnou nehodu, která stala na sjezdu z dálnice a nespadá tak do statistik našeho okresu, řešili policisté z dálničního oddělení společně s kroměřížskými kriminalisty. Těžké zranění loni utrpělo 26 lidí, předloni 35. V roce 2017 bylo 253 lehce zraněných, v roce 2016 pak 229.
Mezi nezranitelnější účastníky silničního provozu patří chodci a cyklisté. Důležité proto je, aby cyklisté i chodci byli v provozu řádně vidět. Loni jsme řešili 36 nehod s účastí chodců, z toho deset jich nehodu zavinilo a dále 59 nehod cyklistů, z nichž bylo hned 37 viníků.
Dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo loni 54, předloni 72. Nejčastěji se nehody, při kterých sehrál svou roli alkohol, udály v neděli a poté v sobotu, nejméně jich pak bylo v pondělí. Nejvíce nehod s alkoholem jsme řešili mezi osmnáctou a dvacátou hodinou, následovala doba mezi dvaadvacátou až čtyřiadvacátou hodinou, poté mezi dvacátou a dvaadvacátou hodinou a nejméně jich bylo v časovém intervalu mezi desátou hodinou a polednem.  
V obcích se loni událo 358, předloni 349. Mimo obec se v roce 2017 stalo 353 nehod, v roce 2016 pak 324. Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy, nedodržení stanovené rychlosti, nedání přednosti nebo nebezpečné předjíždění. 
Nehody často zavinila zvěř nebo domácí zvířata. Loni jich bylo sraženo 187, předloni 155. Ke srážkám se zvěří obecně dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Nejčastěji jsou střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i srážky s domácími zvířaty (pes, kočka). 
Bezpečnost na silnicích patří mezi hlavní priority Policie ČR. Provádíme proto řadu dopravně bezpečnostních akcí. Snažíme se tak eliminovat dopravní přestupky a tím i nehody, které mají mnohdy fatální následky. Realizujeme také preventivní projekty zaměřené i na další účastníky silničního provozu, především cyklisty a chodce, protože právě oni jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu.

Simona Kyšnerová, tisková mluvčí ÚO PČR Kroměříž

Ilustrační foto: Archiv KNZ