V Kroměříži se uskuteční pěvecká soutěž i recitační a taneční přehlídky

20.01.2019 08:34

KROMĚŘÍŽ - Talentované děti změří v Kroměříži síly ve zpěvu, tanci i v recitaci. Ve středu 6. února se koná postupová přehlídka v recitaci a přednesu prózy Wolkrův Prostějov, 20. února pěvecká soutěž O hanáckyho kohóta, 13. března další přehlídka v recitaci a přednesu prózy Svátek poezie a 30. března klání dětských tanečních souborů Roztančená scéna. Ze všech přehlídek postoupí nejlepší do krajských kol, kde budou bojovat o postup do celorepublikového finále. Informaci sdělil tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

„Mám radost z toho, že můžeme uspořádat setkání mladých talentovaných zpěváčků, tanečníků i milovníků poezie. Je fantastické, že mladí lidé mají zájem o lidovou kulturu a kteří se zajímají o místo, kde se narodili,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Wolkrův Prostějov je vypsán pro mládež a dospělé recitátory. Utkají se v kategoriích od patnácti do osmnácti let, od osmnácti do 21 let a od 22 let a více. „Přehlídka je určená pro studenty. Přednášet nemohou vlastní texty, ale literární díla z oblasti poezie i prózy,“ popsala Yveta Žilinská z odboru školství, mládeže a tělovýchovy, který všechny zmíněné akce pořádá. Přehlídka se koná v budově základní umělecké školy v Jánské ulici. Krajské kolo bude 29. a 30. března v Uherském Hradišti.

O hanáckyho kohóta se utkají děti ve třech kategoriích – v první od tří do devíti let, ve druhé od deseti do jedenácti let a ve třetí od dvanácti do patnácti let. „Každý soutěžící si vybere dvě hanácké písničky podle svého výběru, které zazpívá bez hudebního doprovodu,“ řekla Žilinská. Cílem přehlídky, která se koná v hudebním sále kulturního domu, je udržovat lidové tradice Hané. Nejlepší interpreti postoupí do krajského kola, které se uskuteční 14. dubna v Prostějově.

Svátek poezie bude opět hostit kroměřížský kulturní dům. Přehlídka je určena dětem ze základních škol a víceletých gymnázií. Utkají se v kategoriích první třídy, druhé a třetí třídy, čtvrté a páté třídy, šesté a sedmé třídy, osmé a deváté třídy a v soutěži recitačních kolektivů. „Díky této přehlídce se děti budou učit veřejnému vystupování a porozumění textu a také si osvojí komunikační dovednosti,“ uzavřela Žilinská. Krajské kolo je naplánováno na 16. dubna do Uherského Hradiště.

Roztančená scéna je kláním dětských tanečních folklorních souborů a skupin, jejichž členové nepřesáhnou průměrný věk 15 let. Přehlídka se koná v Sokolském domě. Krajské kolo se koná 7. dubna v Prostějově.

Bližší informace získají zájemci o účast na všech zmíněných přehlídkách na městském úřadě u Yvety Žilinské na e-mailu yveta.zilinska@mesto-kromeriz.cz nebo na telefonním čísle 573 321 344.
Vlastimil Langer
Foto: www.mesto-kromeriz.cz