V Kroměříži přejí dobrou noc ponocní

07.07.2020 08:32

KROMĚŘÍŽ - Zpříjemnit letní večery, připomenout dávno zaniklé povolání, pomoci vnímat plynutí času na sklonku dne i popřát lidem dobrou noc. S těmito cíli se o letních prázdninách vydá do kroměřížských ulic dvojice ponocných.

„Počínaje 3. červencem totiž bude každý páteční a sobotní večer na Velkém náměstí k vidění dvojice trumpetistů, kteří fanfárami symbolicky ohlásí hodinu nočního klidu,“ informoval tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
 „Každý rok se snažíme turistickou sezonu osvěžit něčím novým a s ohledem na průběh letošního roku jsme v tomto případě záměrně zvolili neorganizovanou formu zábavy ve venkovním prostředí. A protože se do tohoto nelehkého úkolu pustili dva zkušení muzikanti, jejich krátké večerní vystoupení bude určitě i kulturním zážitkem,“ prozradil místostarosta Vít Peštuka. Podle něj bude dvojici hudebníků v kostýmech doprovázet ozbrojený strážce dobové arcibiskupské gardy, která ke Kroměříži neodmyslitelně patří.
„Svou pravidelnou páteční a sobotní obchůzku skupina zahájí přibližně v 21.40 hodin fanfárou na balkonu radnice a odtud se vydá na prohlídku Velkého náměstí. Přibližně po dvaceti minutách se vrátí zpět k radnici a těsně před desátou hodinou večerní se rozloučí skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu,“ doplnil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.
Ponocný v minulosti plnil roli noční hlídky, jejímž úkolem bylo vyvolat poplach při jakékoliv nepředvídané události. Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů se jednalo především o jednoduchou požární stráž.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Měú Kroměříž