V kompostu skončí možná až 50 tun vánočních stromků

08.02.2019 16:36

ZLÍN - Přes 42 tun vánočních stromků už stihli od začátku ledna odvést pracovníci Technických služeb Zlín na kompostovací linku v areálu skládky Suchý důl. „Každoroční svoz ukončí tuto neděli. Letošní rekordní bilance se tak rozroste ještě o zhruba pět tun,“ sdělil tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Technické služby Zlín sběr vánočních stromků, které jsou odloženy u kontejnerů na směsný či tříděný odpad, zahájily 7. ledna. Speciální svoz pracovníci zajišťovali jednou týdně, naposledy vyjedou v neděli, tedy o týden později, než byl původní předpoklad.
„Důvodem je, že lidé stromky na určená místa ukládají stále ve velkém množství. Běžně odvážíme každý rok kolem 30 tun, letos je to už zhruba 42 tun,“ uvedl vedoucí provozu Technických služeb Zlín Jiří Balajka.  

Pokud někdo ke kontejnerům odloží vánoční stromek až v příštím týdnu, bude rovněž odvezen. Nebude ovšem zpracován do kompostu, ale bude odstraněn v rámci běžných svozů jako součást směsného komunálního odpadem. Skončí tedy na skládce.
„Chceme obyvatele města, kteří se ještě potřebují stromečků zbavit, znovu požádat, aby je odkládali skutečně jen ke stanovištím kontejnerů,“ říká vedoucí provozu Technických služeb Zlín Jiří Balajka.
Text a foto: Vlastimil Langer