V Holešově a ve Zlíně mají profesionální hasiči nové požární stanice

17.06.2020 09:02

HOLEŠOV, ZLÍN  - V novodobé historii požární ochrany se profesionální hasiči ze Zlínského kraje nikdy nestěhovali do zcela nové budovy, postavené na zelené louce a podle vlastních požadavků.
„Tento zlom se uskutečnil v 10 hodin dopoledne v úterý 16. června, kdy se sešli v nové budově požární stanice v průmyslové zóně v Holešově profesionální hasiči, sloužící na této stanici. Slavnostního aktu se zúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek či z firmy První Key-Stav Roman Michlíček, kteří se společně s ředitelem Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Vítem Rušarem ujali symbolického přestřižení pásky,“ informovala tisková mluvčí HZS Zlínského kraje Lucie Javoříková.
Výstavba začala v listopadu roku 2018. Ve veřejné soutěži na dodavatele stavby zvítězila firma Key-Stav. Stanice měla stát za 13 měsíců, a tak se i stalo. K 1. dubnu 2020 se zásahová jednotka profesionálních hasičů přestěhovala do této budovy. Hasiči zde získali zejména prostornou garáž pro stále větší zásahovou techniku, sklady, zázemí pro jednotku, zahrnující školicí a odpočinkové místnosti, místo pro fyzickou přípravu, stravování, sociální zázemí a další prostory nutné pro zabezpečení akceschopnosti.
Stanice Holešov byla postavena za 58,3 mil. korun. Necelých 15 miliónů z toho pokryla evropská dotace, pět miliónů dal Zlínský kraj, který již dříve bezúplatně převedl pozemek v zóně.

„V poledne se většina hostů přesunula do krajského města Zlína, kde Slavnostní den zlínských profesionálních hasičů pokračoval. Pár minut po jedné hodině odpolední se tak slavnostně otevřely garáže i této druhé stanice. Přestřižení pásky se ujal generální ředitel Drahoslav Ryba a ředitel HZS Zlínského kraje společně s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem, zlínským primátorem Jiřím Korcem a Markem Šlesingerem z firmy S-PROJEKT plus, a.s.,“ pokračovala mluvčí.
V květnu roku 2018 byla podepsána smlouva s dodavatelem stavby, na začátku ledna 2020 bylo dílo zkolaudováno a výjezdová jednotka hasičů se postupně přestěhovala do nových prostor.
Celková hodnota stavby požární stanice Zlín byla vyčíslena na 135,1 mil. korun, z toho 104,3 mil. Kč proplatila EU a zbytek ve výši 30,8 mil. Kč byl financován ze státního rozpočtu České republiky.
„Velké díky patří i obcím Zlín, Fryšták, Slušovice a Vizovice za finanční příspěvky na vybavení nové budovy stanice Zlín,“ dodala Lucie Javoříková.

Zdroj a foto: HZS Zlínského kraje