V boji proti sprejerům pomůže nová aplikace

11.12.2017 10:45

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Počítačový program proti nelegálnímu graffiti zakoupila Městská policie Valašské Meziříčí. Díky němu zjistí, co vše v minulosti vytvořil sprejer, kterého přistihne při činu. Program vyhledá data na základě obrazové podobnosti. Informaci sdělila tisková mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.
Graffiti na fasádách místních základních škol, historických budovách, garážích, plotech a na mnoha dalších místech intenzivně řeší vedení města Valašské Meziříčí. „Řádění sprejerů trápí i nás. Ilegální graffiti městu nedělá hezkou vizitku. Proto jsme se rozhodli s tímto fenoménem účinně bojovat,“ sdělil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).
Město pořídilo počítačový program, do kterého budou policisté vkládat fotografie sprejerských děl. „Jedná se o moderní nástroj určený k tomu, aby bylo možno ztotožnit potenciálního pachatele. V případě zadržení sprejera program porovná jeho tvorbu se záznamy z databáze a vyhodnotí grafická díla, u kterých se shodují hlavní charakteristické znaky, styly písma a tahy. Důležité je, že výstupy z tohoto softwaru jsou v případě soudního procesu vnímány podobně jako otisky prstů u jiné trestné činnosti,“ přiblížil program starosta.
„Doufáme, že se nám ve městě podaří snížit počet nelegálních graffiti. Nový systém by měl působit i preventivně a odradit potencionální sprejery od protiprávní činnosti,“ uvedl ředitel Městské policie Valašské Meziříčí Jan Camfrla.
Nová celostátní databáze bude sloužit pro potřeby Policie ČR při objasňování deliktů sprejerství. Program TagBust je dílem studentů brněnského Vysokého učení technického.

Text a ilustrační foto: Vlastimil Langer